Küçük Ev Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

- Kategori: Gayrimenkul Rehberi
Nüfus yoğunluğunun artmasıyla gündeme oturan konut sıkıntısı, özellikle büyük şehirlerde hissediliyor.

Arsa maliyetlerinin artmasının da etkili olmasıyla yeni konut projelerinde evlerin yüz ölçümü küçük tutuluyor. Kullanıcılar tarafından ilk etapta dezavantajmış gibi görünen küçük evler, doğru bir yerleşim planı oluşturularak kullanışlı ve cazip hale getirilebilir.

Daha düşük maliyetle ev sahibi olmaya imkân tanıyan küçük evler, aynı mimari ve çevresel özelliklere sahip büyük evlere oranla daha uygun fiyatlara satılır.

  • Tek bir odanın konut fiyatı üzerinde ortalama 50.000 TL’lik artış yaratacağı unutulmamalıdır.

Bu sonuç küçük evlerin daha az bir bütçeyle satın alınabileceğini gösterir.

Küçük bir evde iç onarım, yenileme ve tadilat masraflarından da tasarruf edilebilir. Evi satın aldıktan sonra ortaya çıkacak masraflar bazı durumlarda beklenmeyen harcamaların yapılmasına neden olur. Yapılacak masraflar evin büyüklüğüyle orantılı bir şekilde artış gösterir.

Evin İçini Zevkinize Göre Dekore Edebilirsiniz

Evler büyüdükçe, satın alınan mobilyalar ve aksesuarlar da büyüyüp çeşitlenmek zorunda kalır. Boş alanın doldurulması zorunluluğu yeni eşyalar satın alınmasını gerektirebilir. Bu durum sadece bütçeyi zorlamakla kalmaz, evin de gereğinden fazla yoğun bir görünüme sahip olmasını sağlar.

  • Küçük evlerde ihtiyaç odaklı yapılan dekorasyon harcamaları mekânların daha sade ve kullanışlı bir hale gelmesine yardımcı olur.

Küçük evlerde yaşayanlar, evlerinin minimal tarzını koruyarak gereksiz eşya almaktan da kaçınmış olur.

Küçük evde oturmanın en büyük avantajlarından birisi de ev temizliğinin kolaylaşmasıdır. Tüm odaların birkaç saat içinde temizlenmesi ve toparlanması kalıcı bir temizlik sağlar. Kış aylarında büyük evlerin en büyük sıkıntısı ısınma problemi olur. Isınma için kullanılan yöntem ne olursa olsun büyük alanların istenen şekilde ısınması için büyük harcamalar yapılması gerekir. Benzer durum yaz aylarında da klima kullanımında ortaya çıkar.

Tüm başlıklar sonuç olarak ev sahibinin daha az ödeme yapması anlamına gelir. Aydınlatmadan temizliğe, ısınmadan aidat rakamına kadar her başlıkta görülecek tasarruf, ev sahibinin daha rahat bir yaşam sürmesine katkı verir.

Facebook Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Mart Ayı Konut Satış Rakamları Açıklandı!

TÜİK verilerine göre Türkiye’de Mart ayında 128.923 konut