Ankara’da konut fiyatları katlanacak!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Bakanlık ile belediyeler anlaşma sağlayamazsa bir çok ilde olduğu gibi Ankara’da da konut fiyatları katlanacak. Ankara’da inşaat sektörü durma noktasına gelirken, yeni ruhsatlar ise alınamıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 31 Mayıs 2013’te belediyelerin imar yönetmeliğini yürürlükten kaldırdı. Yerine, 1 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği”ni yürürlüğe koydu. Yeni yönetmeliğin ardından hiçbir belediye, yaşanan belirsizlik sebebiyle Yapı ruhsatı veremedi. Bakanlık ve belediyeler arasındaki yönetmelik krizi, Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Ankara‘da da İnşaat sektörünü zora soktu.

müteahhitler ve Arsa sahipleri, bakanlığın çıkardığı yönetmeliğin ihtiyaçlarına cevap vermediği gerekçesini öne sürerek, ruhsat almaya yanaşmadı. Bu sebeple Türkiye’nin bir çok şehrinde olduğu gibi Ankara‘da da inşaatlar durma noktasına geldi.

TEK YETKİLİ OLMA SAVAŞI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın kendi yönetmeliğini uygulamaya koyarak belediyelerin elini kolunu bağladığını belirten MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya şunları söyledi:

“İnşaat sektöründe krize yol açan olay Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın imarda ‘tek yetkili’ olma savaşından kaynaklandı. Bakanlığın kararı ile imar yönetmelikleri yürürlükten kaldırılan başta Büyükşehir belediyeleri olmak üzere bütün belediyelerin eli kolu bağlandı. İlgili belediyeler ile Bakanlığın yönetmelikleri arasındaki farklar, işleri içinden çıkılmaz hale getirdi. Bakanlık ile Büyükşehir Belediyesi ve tüm belediyeler arasındaki bu belirsizlikten kaynaklanan bu yönetmelik krizi, Ankara‘nın ekonomisinde önü alınamayacak derin uçurumlara sebebiyet verebilir. Tüm Türkiye’deki inşaat sektörünü kaos durumu yaşatan bu işbilmezliğin Başkent Ankara‘ya da maliyetinin çok ağır olacağı gün gibi aşikar”

Kaynak: Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir