Armutlu’da Kentsel Dönüşüm

- Kategori: Kentsel Dönüşüm

Armutlu’da kentsel dönüşüm çalışmaları yeniden başlıyor. Armutlu riskli bölge olarak yıllar önce ilan edilmiş sonrasında kentsel dönüşüm çalışmalarına izin çıkmadığı için çalışmalar iptal edilmişti. Armutlu’da kentsel dönüşüm çalışmalarının yeniden başlatılacağı açıklandı. İstanbul Avrupa Yakası içinde yer alan Sarıyer’e bağlı olan Armutlu Fatih Sultan Mehmet’e yakınlığıyla da ilgi çekiyor. Armutlu’da 2012 yılında kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılmış ama eksik belgeler sebebiyle Danıştay tarafından dönüşüm çalışmaları iptal edilmişti. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile Baltalimanı arasında yer alan bölge içinde köprü görevi gören Armutlu’da yeniden çalışmalar başlatılacak ve bölge yenilenecek.

Armutlu’nun şuan toplam metrekaresinin 1 milyon 700 bin olduğu belirtilirken bölge içinde 5 bin tane gecekondu olduğu biliniyor. Armutlu bölgesi genel olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Hazine’ye ait olan bir bölge. Bölge içinde yer alan gecekondular da yaşayan kişilerin tapusu olmadığı belirtildi. Bu kişilerle anlaşma sağlandığı takdirde bu kişilere 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu ile birlikte 36 ay boyunca kira yardımı yapılacak. Konut kredisi alacak kişiler için 20 yıla kadar yani 240 ay vade seçeneği de sunulacak. Bu şekilde uzun yıllar kredi ödemesi ile kişiler istedikleri konutun sahibi olabilecek. Bölge içinde hak sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile de farklı biçimlerde anlaşmalar yapılacak.

Armutlu’da Dönüşüm Çalışmaları Yakında Başlayacak

Armutlu bölgesi konumu itibari ile çok dikkat çekiyor. Armutlu Sarıyer’e bağlı olan Baltalimanı Mahallesi ve Beşiktaş ilçesine bağlı olan Etiler ve Akatlar’a komşu durumda yer alıyor. Burada yer alan konutların değerinin de yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte yüksek miktarda artış göstereceği belirtiliyor. Armutlu’nun en yakın komşularından birisi olan Baltalimanı mahallesinde 100 metrekare büyüklüğünde konutlar için 2 milyon lira fiyat isteniyor. Kira fiyatlarının 5 bin TL olduğu Baltalimanı mahallesinde amortisman süresi ise 32 yıl olarak belirleniyor. Armutlu’nun diğer bir bölgesi olan Etiler’de ise fiyatlar çok daha yüksek. Etiler de 100 metrekarelik daireler için 1,5 milyon lira istenirken kira için 4 bin lira isteniyor. Etiler sosyo ekonomik olarak yüksek kesime hitap ediyor.

Armutlu Yenileniyor

Armutlu’nun komşuları arasında yer alan Akatlar’da kira fiyatları 5 bin lira, konut satış değerleri ise yaklaşık olarak 1,5 milyon lira değerinde. Tüm komşularında yüksek fiyatlarda konut satışı yapıldığı gözlenen Armutlu’da da fiyatların artması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir