Aslanlı Köşk Güney Afrika Cumhuriyeti Konsolosluğu Oldu

- Kategori: Emlak Magazin
Toprak Holding’in kurucusu Halis Toprak ile özdeşleşen Aslanlı Köşk, Fahri Konsolosluk oldu.

TMSF tarafından Ramsey’in sahibi iş adamı Remzi Gür’e satılan köşk, Gür’ün Güney Afrika Fahri Konsolosu olmasının ardından konsolosluk binası oldu.

2016 yılının başında hayata gözlerini yuman ünlü iş adamı Halis Toprak’ın bir zamanlar yaşadığı İstinye’deki Aslanlı Köşk Güney Afrika Fahri Konsolosluğu olarak kullanılmaya başlandı. Yeni yapılanmanın ardından Köşkün girişine “Güney Afrika Fahri Konsolosluğu İstanbul” tabelası asıldı.

2015 yılına kadar Alarko Holding yönetim kurulu başkanı İshak Alaton tarafından yürütülen fahri konsolosluk görevi, 2016 yılında giyim markası RAMSEY’i de bünyesinde barındıran Gürmen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür’e verildi.

Halis Toprak tarafından 1977’de kurulan Toprak Holding’in yönetimine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun 2009’da el koymasından sonra Toprak Holding taşınmazları arasında yer alan Aslanlı Köşk satıldı. 2009 yılında 23,8 milyon dolara satılan köşkün tapusu 2011 yılında tescil ettirildi.

Aslanlı Köşk’ün Özellikleri

Aslanlı Köşk’ün bulunduğu parseldeki 8 bin 721 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde köşkün kendisi, misafirhane ve eski eser bir bina yer alıyor.

  • Köşk, 1.173 metrekare kullanım alanına sahip. Köşk’te; bodrum, zemin kat ve 1 normal kat yer alıyor.

Bodrum katta ana mutfak bölümü, personel odası, depo, çamaşırhane, wc, hamam, sauna ve kapalı havuz bölümleri yer alıyor. Zemin katta, giriş holü, oturma ve yemek odası bölümleri, mutfak ve mescit bulunuyor. 1. katta merdiven holü, yemek ve oturma odası bölümleri, 1 adet şömine odası ile 2 adet yatak odası yer alıyor.

Köşkün bitişiğindeki parselde bulunan; 1.478 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerindeyse; hizmetlilerin ikamet ettiği 2 ayrı bina ve 1 adet misafirhane kurulu. Birlikte kullanılmakta olan parseller arasında; ayırıcı duvar bulunmuyor.

Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Öykü Karayel’in paylaştığı, 2011 ve 2013 yılları arasında TV ekranlarında yayınlanan ve büyük beğeni toplayan; Kuzey Güney dizisinin çekimleri de Aslanlı Köşk’te yapıldı. Köşkün son sahibi iş adamı Remzi Gür, fahri konsolosluk görevini almadan önce basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda Aslanlı Köşk’ü 7 yıldızlı otel yapmayı düşündüğünü açıklamıştı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir