Avrasya Tüneli’nde Hedef Günlük 30 Bin Yolcu

- Kategori: Ulaşım Haberleri
 Geçtiğimiz günlerde tamamlanan ve açılışı yapan Avrasya Tüneli’nden günlük 30 bin sadık yolcunun geçmesi hedefleniyor.

İstanbul’un iki yakasını birleştirme özelliği olan tüp geçiş projesi ile şuan da günlük 25 bin araç kullanımı yapılıyor. İlk ay için iyi bir rakam olan bu değerin yakın zaman içinde artması bekleniyor. Yapı Merkezi’nin Kurucusu Ersin Arıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Avrasya Tüneli’nin günlük geçiş garantisinin 68 bin 500 araç olduğunu dile getirdi. Arıoğlu ilk etapta 30 bin sadık yolcu hedeflediklerini belirtirken bu sayının her gün sabah akşam gidiş ve dönüşlerde tüneli kullanan araç sayısı olduğuna dikkat çekti. Diğer geçişlerle birlikte 68 bin aracın geçiş yapılacağını belirten Arıoğlu devlete yardımcı olmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Avrasya Tüneli projesine müteahhitlik yapan Yapı Merkezi’nin Kurucusu Ersin Arıoğlu, tünelin şuan insanlar için yeni olduğunu belirtirken insanların alışması için belirli bir süre geçmesi gerektiğini savundu. 2018 yılı sonuna kadar insanların tamamen Avrasya Tüneli’ne alışmalarının beklendiği bildirilirken bu süreçte tüneli kullanın araç sayısında da ciddi artış olmasının beklendiği açıklandı.

100 Kişilik Yönetim

Avrasya Tüneli’ni ortaya çıkaran Yapı Merkezi’nin Kurucusu Ersin Arıoğlu; projenin yapım aşamasında 800 bin kişinin çalıştığını ve yönetim ekibinin de 100 kişiden oluştuğunu belirtti. Artık veri toplama yöntemi ile iş yaptıklarını dile getiren Arıoğlu Türkiye’de tünelcilik bilgisinin artmasını sağlamak istediklerini sözlerine ekledi.

Avrasya Tüneli’nin mavi olan iç rengi için Norveç’te bulunan köprüyü örnek aldıklarını belirten Arıoğlu; mavi rengin insanları sakinleştirdiğini, bu sebeple tünel içinde kullanılmak için seçildiğini adile getirdi. Arıoğlu tünelin ilk günlerinde panik atak geçiren ve bu sebeple yoldan dönen yolcular olduğunu belirterek bu kişiler için yapılacak psikolojik destek projesinin de geliştirildiğini ifade etti.

Projenin yapım aşamasında Mimar Sinan’dan etkilendiklerini dile getiren Arıoğlu; 15 bin parçayı birbirine bağladıklarını ve tünelin çok güvenilir bir biçimde yapıldığını da vurguladı. Avrasya Tüneli denizin 106 metre altında yer alıyor.

Proje Maliyeti 1 Milyar 250 Milyon Dolar

Yapı Merkezi’nin Kurucusu Ersin Arıoğlu Avrasya Tüneli yapım maliyetinin toplamda 1 milyar 250 milyon dolara mal edildiğini açıkladı. Beklediklerinden daha fazla maliyet çıktığını dile getiren Arıoğlu projenin 960 milyon dolarlık kısmını çeşitli yerli ve yabancı kaynaklardan temin ettiklerini belirtti. Avrasya Tüneli 30 Ocak 2017 tarihinden sonra 24 saat açık olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir