Bakanlık kaçak yapılara operasyon başlatıyor

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Bakanlık kaçak yapı operasyonu başlatmaya hazırlanıyor.
Yayınladığı genelgeyle kaçak Yapı konusunda sert uyarılarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yerel seçimlere 7 ay kala “Kaçak yapılaşmayı önleyici tedbirlerinizi bir kez daha gözden geçirin. Kaçak yapılara hiçbir altyapı hizmeti götürmeyin” dedi. Bayraktar, 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle “kaçak yapıya gözyummayın” uyarısında bulundu. Bayraktar, “Can ve mal güvenliği ancak kanunun bütün yapılarda eksiksiz uygulanmasıyla mümkün olacaktır. Dolayısıyla idarelerin kaçak yapılaşmayı önleyici tedbirlerini bir kez daha gözden geçirmeleri ve hiç tereddüt etmeden yasal yetkilerini kullanmaları gerekmektedir.

Belediyelerin kaçak olarak inşa edilen yapılara hiçbir altyapı hizmeti götürmemeleri de şarttır” dedi. Bazı belediyelerin eski kanuna göre uygulama çabası içinde olduğunu ve kanuna aykırı değişiklikler yapmaya çalıştıklarını tespit ettiklerini kaydeden Bakan Bayraktar, “Tüm idareler kanunlara, yönetmeliklere ve genelgelere uymak zorundadır. Bu düzenlemelere aykırı işlem yapan idareler hakkında bakanlıklara yasal işlem başlatılması için bildirim yapılacaktır” bilgisini verdi.

KANUNLARA UYMALI

TMMOB ve üyelerinin de kanunlara ve yönetmeliklere uymak zorunda olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Bu kapsamda gerek Yapı Denetim Kanunu gerekse de ilgili yönetmelikle ilgili başka kurallar koymaya tevessül edilmemesi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmelidir” açıklamasını yaptı. Bayraktar, “İlgili idareler kanun hükümleri çerçevesinde gerekli işlemleri yapmalıdır” talimatı verdi.Kaynak:Hürriyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir