Batı Çevre Yolu Planı belli oldu!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Karaman ve Çandır Çayı arasındaki 280 hektar alanda imar geçiren Batı Çevreyolu Planı’nda, yemyeşil bir bölgede 12 katlı siteler ve dizi halinde alışveriş merkezleri yaratıyor.

Antalya’da Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Batı Çevre Yolu için hazırladığı planın detayları belli oldu. Plana göre Karaman ve Çandır Çayı arasında 1800 metrelik alan için 280 hektar alanda imar geçiren plan, yemyeşil bir bölgede 12 katlı siteler ve dizi halinde alışveriş merkezleri yaratıyor. Batı Çevre Yolu‘nda ‘Muhasara’ olarak adlandırılan Karaman ve Çandır Çayı arasında kalan 1800 metrelik alanda 60 metrelik yol açılması için gerekli alan için yaklaşık 9 katı fazla alanın imara açılmasını talep eden planın detayları ortaya çıktı. Karayolları Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanan ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce onay için bakanlığa gönderilen imar planına göre iki çay arasındaki narenciye ağaçlarıyla dolu yemyeşil doğa, yerini 12 katlı sitelere ve alışveriş merkezlerine bırakıyor.Hazırlanan plana göre yolun her iki tarafı ticaret alanı olarak ayrıldı. Planla yaklaşık 36 hektar ticaret alanında 1.2 inşaat emsal oranıyla 4 kata kadar izin verildi.
Ticaret merkezinin arka kısmında ise düzenli konut parselleri yaratıldı. Konut bölgesinde yine 1.2 inşaat emsali korunurken kat izni 12 kat olarak belirtildi. Planlamayla sadece 1800 metrelik çevre yolunun etrafında 300 bin nüfus yaratılırken, alanın en uçlarında 2 sağlık ocağı, 1 kültürel tesis, 2 dinlenme alanı, birer adet ilköğretim okulu ve park ve cami yeri ayrıldı. Planda Batı Çevre Yolu‘nu takip ederek Antalya Limanı’na ulaşması planlanan demiryolu ise yer almadı.

DAVA AÇILIR İPTAL OLUR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar Danışmanı Fahrettin Köken, bölgeye yakın yerleşim yerlerinde inşaat emsal oranı parsel büyüklüğüne göre 0.60 ve 0.80 emsal arasında kullandırılırken 1.2 düzenlemesinin açılacak herhangi bir davada planların iptali anlamına geleceğini söyledi. Bölgenin imara açılabilmesi, ayrıca tarım topraklarının imara açılmasını olanaklı kılan ‘Kamu Yararı’ kararının da yetki aşımı yapılarak alındığını savunan Köken, “Burada ilgili karar Karayolları Genel Müdürlüğü’nce alınmış. Yasal olarak alabilir fakat sadece açmak istediği yolun izdüşümünde bu karar alınabilir. Bu durumda 280 hektar alanın imara açılmak istenmesiyle karşı karşıyayız” diye konuştu.
Antalya’da Karayollan’nın söz konusu planlamasına ilk ciddi tepki, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak’tan gelmişti. Budak, Vali Sebahattin Öztürk’ün de katıldığı ATSO meclis toplantısında “Böyle çözülecekse çözülmesin” demişti. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün planının onay için gönderildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise 30 hektar yetecekken neden 280 hektar alanın planlama içine sokulduğunun anlaşılmazlığının altını çizmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir