Belediyelere Kentsel Dönüşüm Hizmeti Geliyor

- Kategori: Kentsel Dönüşüm

 Belediyelere kentsel dönüşüm kapsamında destek sağlanacak. Birçok belde de başlatılan ve çalışmaları devam eden kentsel dönüşüm projeleri hız kazanmaya devam ediyor. Bu kapsamda daha fazla hız ve daha fazla alanda dönüşüm sağlanması adına kentsel dönüşüm projesi yürüten belediyelere destek sağlanacak. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İller Bankası (İLBANK) Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş, gazetecilere verdiği demeçler ile terörden zarar görmüş Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine verdikleri desteği kentsel dönüşümü başlatan belediyelere de yapacaklarını duyurdu. Bu kapsamda belediyelere maddi destek sağlanması amaçlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki daha öncesinde konuyla ilgili açıklama yapmış, yapılan kentsel dönüşüm projelerinin daha fazla hızlandırılması için çalışmalar yürütüleceğini belirtmişti. Bu açıklama üzerinden konuşan Mücahit Demirtaş, bu kapsamda yenilikler yapılacağını dile getirdi. Demirtaş , Çevre ve Şehircilik Bakanlığının şuan için İLKBANK üzerinden belediyelere üst yapı ve alt yapıya göre kredilendirme çalışması yaptığını belirtti ve bu çalışmalar sonucunda belediyelere ilk kez kentsel dönüşüm desteği sağlayacaklarını ifade etti. Bu çalışmalar ile Türkiye’nin neredeyse her bölgesine depreme dayanıklı, güvenilir binalar yapmak istediklerini belirten Demirtaş, bunun için çalışma başlattıklarını ifade etti. Bu kapsamda çeşitli iç ve dış fonlardan yararlanacaklarını dile getiren Demirtaş, konu netliğe kavuştuğu anda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den net bir açıklama geleceğini duyurdu. Demirtaş bu projeler ile amaçlarının konut sahiplerine o faiz ile ev kazandırmak olduklarını açıkladı.

5-6 Milyon Ev Yıkılacak

İller Bankası (İLBANK) Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş Türkiye’de şuan için yıkılması gereken; güvenilir olmayan ve depreme karşı dayanıklı da olmayan toplamda 5-6 milyon evin olduğunu belirtti. Demirtaş bu hızla gidilirse binaların ancak 40 yıl içinde yıkılabileceğini sözlerine eklerken sürenin daha kısa sürede yapılabilmesi için belediyelere destek verilmesinin şart olduğunu dile getirdi. Bu süreçin çok uzun olduğunu belirten Demirtaş deprem tehlikesini her an var olduğunu da sözlerine ekledi. Demirtaş yeni yapılacak destekler sayesinde bu yapıların 10-15 yıllık bir süre içinde tamamen dönüştürülebileceğini ifade etti.

Destek ile Dönüşüm Hız Kazanacak

ller Bankası (İLBANK) Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş; yeni bir çalışma daha yaptıklarını sözlerine ekledi. Buna göre gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlamadığı tespit edilen belediyelere üst yapı çalışması yapması adına herhangi bir ödenek yapılmacak. Bunun için gerekli çalışmaların başlatılacağı bildiriliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir