Betonarme Ne Anlama Gelir

- Kategori: İsmail Gökalp

Yapıların düzgün ve sağlam olabilmesi için dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında yer alan betonarme durumu, tüm konutların kalitesi açısından oldukça önemlidir. Betonarme yapıya sahip binalar, bölgenin doğal afet durumuna bağlı olarak değerlendirmeden geçirilmektedir. Ülkemizde apartmanlarda ve müstakil etlerde sürekli olarak betonarme inşaat yapılmaktadır. Bu durum bazen avantaj haline geliyor olsa da, bazı durumlarda sorun çıkartabilmektedir. Bir yapının yüksekliği, bulunduğu bölge, zeminin durumu, temelin indiği uzunluk ve daha birçok durum, yapının dayanıklılığının belirlenmesini sağlamaktadır. Ortamla eşgüdümlü olarak belirlenen bu özellikler sonucunda, Tapu Kadastro çalışmalarının ardından genel kalite ve dayanıklılık durumu elde edilebilecektir.

Betonarme Hangi İşlemlerde Kullanılır?

Betornarme çalışmaları tamamen Tapu Kadastro ve bu alanın ilgilendiği sektörde kullanılır. İnşaat sektörü için oldukça önemli olan betonarme durumu ve yapı durumu, bir süredir bankacılık sektörü tarafından da değerlendirmeye tabii tutulan alanlardan bir tanesi olmuştur. Bankaların ekspertiz çalışmaları esnasında, satışı gerçekleştirilecek olan konutun betonarme durumu tespit edilir ve diğer tespit işlemlerinin sonucunda da konutun değeri ortaya çıkartılır. Kredi verilebilecek olan miktarın büyük bir pay sahibi olduğu betonarme özelliği, binanın eğilme ve çekilme kuvvetlerine karşı olan direncini ortaya koyan bir özelliktir. Bu özelliğin olumsuz değerlere sahip olması, betonarme sürecinin başarısız sürdürüldüğünü ve herhangi bir duruma mukavemet göstermekte zorlanılacağının belirleyicisidir.

Betonarme Yapıların Değeri Artar mı?

Geçmişle günümüzü kıyasladığımızda bazı yapı farklılıklarını görmek mümkün. Son zamanlarda inşaa hazırlığına başlanan projelerdeki tüm materyaller ve planlar oldukça titiz bir şekilde uygulamaya koyuluyor. Bundan dolayı da yapıların birçoğunun çok daha sağlam ve kısa sürede kullanıma hazır hale getirilmesi mümkün olabiliyor. Betonarme yapıların değeri, bölgenin rüzgar alıp almamasına ve inşaatın yapılacağı bölgenin zemin durumuna göre değişebiliyor. Bu özelliklerin tamamı Tapu Kadastro yönetmeliği tarafından belirlenmiş ve yayımlanmıştır. Betonarme yapının çok daha değerli bir hale gelebilmesi için öncelikle beton ve çelik dengesinin sorunsuz bir şekilde oluşturulmuş olması gerekiyor. Yapının değerinin artmasını sağlayan çevresel faktörlerden önce, ilk olarak konuttaki dayanıklılık özelliğine dikkat edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir