Beyoğlu Belediyesi 9 yılda 5 bin tarihi binayı yeniledi!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Beyoğlu Belediyesi, işlev ve estetiğini yitiren binlerce binayı restore etmeye devam ediyor.
004’ten bugüne kadar aralarında Galata Mevlevihanesi, Kasımpaşa Mevlevihanesi, Turabi Baba Kütüphanesi, Tarihibeyoğlu Belediyesi ve Karaköy Voyvoda Karakolu’nun da yeraldığı 5 bin binayı restore ettirdi.

Neler yapılıyor?

Aslına uygun olarak yenilenen binalardan biri de beyoğlu Belediye Binası. Tarihi dokusu korunarak yenilenen bina birkaç ay içinde hizmete girecek. Voyvoda Karakolu ise eski fonksiyonuna uygun kullanılmak üzere yenilendi. Denizyoluyla gelen turistleri karşılayan bu tarihi bina günümüzde hâlâ Güvenlik birimlerinin hizmetinde. 1979’da yananKasımpaşa Mevlevihanesi yeniden inşa edildi. Kurtuluş Savaşı’nda mühimmat deposu olarak kullanılan Turabi Baba Kütüphanesi, yeniden ayağa kaldırıldı.

Beyoğlu‘nun simgelerinden Galata Mevlevihanesi de aslına uygun yeni yüzüne kavuştu. Mevlevihane’nin cephe restorasyonu, çatı tahkimatı, tüm tesisatları yenilendi. 1491’de fatih Sultan Mehmet ve 2. Beyazıt devrinde İskender Paşa tarafından kurulan İstanbul‘un en eski Mevlevi Asitanesi olan Galata Mevlevihanesi, III. Selim’in 1791-1792’de gerçekleştirdiği yenileme sonucunda ana hatlarıyla bugünkü yerleşim düzenine kavuşmuştu.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir