Bina Varakası Ne İşe Yarar

- Kategori: İsmail Gökalp

Bina varakası, her binaya verilen veya her konut sahibinin alabileceği bir belge değildir. Sadece tarihi öneme sahip olan ve değerinden dolayı herhangi bir çalışmanın izinsiz olarak gerçekleştirilemeyeceği binalara verilen bir belgedir. Bina vakarasının tarihi binaları belirlemek ve kayıt altına almak için kullanılmaya başlanması; aynı zamanda tüm varaka sahibi binaların yaşının belirlenmesine de imkan tanımıştır. Bina varakası sadece tarihi konutlar için verildiğinden dolayı bu işlem de valiliğin izniyle başlatılabilir. Valilik haricinde hiçbir kurumdan alınamayan bina varakası; bölgedeki konutların tarihi binanın yakınında bulunması nedeniyle farklı bir değerlendirmeye tabii tutulmasını sağlayacaktır. Bina varakasının bulunduğu belgenin bir örneği de valilik tarafından kayıt altında tutulacak ve böylelikle herhangi bir kentsel dönüşüm vb. projede bina varakası bulunan yapıların zarar görmemesi için gerekli işlemler yapılabilecektir.

Yeni Yılda Yatırım Yapmak Mantıklı Olur mu?

Son 5 yıl içerisinde birbirinden farklı özelliklerle ve inişli çıkışlı konut piyasasıyla karşılaşan kişiler; konut almak için uygun zamanı seçmekte zorlanabiliyor. Her yıl daha da hızlı bir şekilde artacacğına inanılan konut fiyatları için öncelikle en az 2 yıllık bir istatistiki veriden yararlanılmalıdır. Yatırım yapılabilmesi için sadece kişisel ihtiyaçlar gözetilmemeli; aynı zamanda çevrede bulunan özellikler ve yapılabilecek yenilikler de gözetilmelidir. Neredeyse tüm arsaların şahıslara satılarak inşaat çalışmalarına başlandığı bir bölgede yatırım yapmak pek mantıklı olmayacaktır. Bunun nedeni olarak belirtilebilen özellik de, büyük projelere ev sahipliği yapma imkanı bulunmayan bölgelerin sadece ülke genelindeki fiyat artışlarından etkilenebiliyor olmasıdır. Geçmiş yıllara kıyasla yeni yılda yatırım yapmak, bir yıl içerisinde daha büyük bir gayrimenkul geliri elde edebilmenizi sağlayacaktır.

Hangi Bölgelerden Konut Alınmalıdır?

Çok fazla bina varakası bulunan tarihi bölgelerden ev almak bir yandan iyi gibi görünse de, diğer açıdan pek de fazla mantıklı durmayacaktır. Eğer yatırım haricinde sadece içerisinde yaşamak için bir konut almak istiyorsanız, bu konutları varakanın bolca bulunduğu bölgelerde uygun fiyata bulabilmek mümkündür. Yatırım yapmak isterseniz de, yeni konut projelerinin hayata geçirilmeye başlandığı bölgeler daha mantıklı bir yatırım olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir