Birlikte Ölüm Karinesi Nedir

- Kategori: İsmail Gökalp

Bir şahsın ölmesi durumunda yakınlarının veya gerekli işlemle uğraşan görevlilerin, bu durumu nüfus müdürlüğüne bildirmesi gerekir. Ölümü bildirilmeyen kişilerin halen yaşadığı bilindiği için, adına birçok belge gönderilebilir. Ölümün ispatlanabilmesi için öncelikle ya bir görevli tarafından görülmüş olması, ya da uzun bir süredir kaybolunmuş olması gerekir. Uzun süredir bulunamayan bir kişi veya kişiler, haklarında herhangi bir takip vb. durum olmadığı sürece ölmüş olabilecekleri üzerinde durulur. Birlikte ölüm karinesi olarak belirlenen belge, iki karine arasından ikincisidir. İki ve/veya daha fazla kişinin aynı anda veya sırayla ölmüş olabileceğini belirten birlikte ölüm karinesi, ölümle birlikte ölüm karinesini birarada bulundurur. Bu karineler sayesinde, kişinin bulunamadığı veya öldüğüne karar verilir.

Birlikte Ölüm Karinesinin Özellikleri Nelerdir?

Hakkında tek başına öldüğüne veya birkaç kişiyle birlikte öldüğüne daire karine çıkartılan kişiler için öncelikle nüfus sicil müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır. Kaybolan ve öldüğüne dair karar kılındıktan sonra bulunan kişiler, nüfus dairesinden kimliklerini tekrar geri alabilirler. Kişi hakkında kaydedilen ölümle ilgili detaylı bilgiler tekrar yenilenerek kişiye iade edilebilir. Böylelikle de öldüğüne daire karar kılınan kişinin mahkeme kararı olarak veya olmayarak yaşadığını ispat etme hakkı bulunuyor.

Gayrimenkul Satışlarındaki Son Durum Nedir?

Gayrimenkul alım satım sürecinde gelişen hizmetlerle ve değişen taksit yapılandırmalarıyla birlikte bazı satış değişikliklerine rastlanabilmektedir. Gayrimenkul satışı için belirlenen fiyatların her geçen yıl daha da düzenli bir şekilde artmaya başlamış olması, gelecekte daha yüksek alt limitlerde satışa çıkarılan dairelerle karşılaşılma olasılığını arttırmaktadır. Hisseli tapu sahibi olmak ve bu tarz satış işlemi gerçekleştirmek isteyen tapu sahiplerinin sunduğu imkanlardan yararlanmak, çok daha fazla kazanç sağlanması açısından önemli bir yöntem olacaktır. Arsa alım satım sürecinde tamamen şahıslar arası belirlenen fiyat durumu, konut satışlarında çoğu zaman bilirkişiye başvurulmasıyla birlikte ortaya çıkan fiyata dönüşmektedir. Bu sayede her zaman konut satışında ortalama değerlerden yararlanılmalı ve gerekli satış işlemleri iki tarafın da kazançlı çıkabileceği şekilde gerçekleştirilmelidir. Gayrimenkul satışlarının son zamanlarda değer kazanan durumu, gelecekte kar sağlanabilmesi için yatırıma da imkan tanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir