Bodrum’da 5 otel ve çok sayıda villaya tebligat

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Bodrum’da 5 otel ve çok sayıda villaya tebligat: Yıkmazsanız biz yıkarız
Bodrum kıyılarında çarpık ve kaçak yapılaşmaya karşı harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik bakanlığı’na bağlı müfettişlerin, yaptıkları denetleme sonrasında bölgede bulunan 5 otele ve çok sayıda villaya, “kaçak ve çarpık yapıları 30 gün içinde yıkın, yoksa biz yıkacağız” şeklinde tebligat ilettiği bildirildi.

Müfettişler, Başbakan Erdoğan’ın çarpık kentleşmeye dikkat çektiği Bodrum‘u denetledi. Yapılan denetlemelerde Torba ve Güvercinlik‘teki yapıların yüzde 60’ının yasalara aykırı olduğunun tespit edildiği ve 5 Otel ile çok sayıda villay, “Ya siz yıkın, ya da biz yıkarız” denildiği ifade edildi.

Ekibiyle birlikte geç­ti­ği­miz haf­ta bir yat­la Bod­rum koy­la­rı­nı do­la­şan Baş­ba­kan Re­cep Tay­yip Er­do­ğan, kıyı şeridindeki kaçak ya­pı­laş­may­la il­gi­li düğ­me­ye bas­tı. Baş­ba­ka­nın tek tek not et­tir­di­ği Bod­rum Tor­ba­’da­ki 5 Otel ile vil­la­la­ra, verilen emir üzerine jet hı­zıy­la TEB­li­gat gön­de­ril­di. Otel ve villa sahiplerine, “30 gün için­de yı­kın, yok­sa biz yı­ka­rı­z” de­nil­di.

YAPILARIN YÜZDE 60’I 100 METRE KIYI YAPILAŞMA SINIRINI İHLAL ETTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Bodrum koylarını denizden denetlemesi ve çarpık kentleşmeye dikkat çekmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inceleme başlattı. Dört müfettiş Torba ve Güvercinlik koylarında denetimlerde bulundu. Başta lüks Oteller ve Eğlence merkezleri olmak üzere binaların yüzde 60’ının yasalara aykırı olduğu belirlendi. Söz konusu binaların büyük bölümünün 100 metrelik kıyı yapılaşma sınırına uymadığı, SİT alanı olan bölgelere inşa edildiği tespit edildi. Bakanlık, bina sahiplerine mülklerini yıkmaları için süre verdi.

ÇEVRECİLER DESTEKLİYOR

Bodrum Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar: Kamuya kapatılan deniz kıyılarının tamamının tekrar halka açılmasını istiyoruz. Bu iş sadece Bodrum Belediyesi sınırları içinde yer almamalı. Tüm Bodrum yarımadasında bu uygulama öncelikli olarak yapılmalı.

Muğla Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Develi: Bodrum, İstanbul‘un Gecekondu mahallelerinden daha kötü. Başbakan‘ın kıyılara el atması sevindirici. Yapılaşma kusurları ve ihlaller engellenmeli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir