Boğaziçi Yasası Nedir

- Kategori: İsmail Gökalp

İstanbul’da yaşayan ve boğazın herhangi bir bölgesinde konut inşaa etmek için plan yapan kişilerin belirli kurallara tabii tutulma işlemi “Boğaziçi yasası” ile sağlanıyor. Bu yasayla birlikte boğazın iç kısımlarında yer alan semtlerde ve pek fazla ilgi görmeyen bölgelerde dahi izin almadan herhangi bir yapının kurulmaya başlanmasına izin verilmiyor. Bunun haricinde, Boğaziçi yasası gereğince tüm tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunması için yasalarca belirlenen birkaç madde bulunuyor. Bu maddeler aracılığıyla, boğazın güzel görünümüne zarar verebilecek herhangi bir girişim engellenmeye çalışılmıştır. Boğaziçi yasası İstanbul’un tüm bölgeleri için değil, sadece semtlerdeki kıyı bölgeleri için geçerlidir.

İstanbul’da Yatırım Yapmak Mantıklı mı?

İstanbul’da yatırım yapmak ve bu yatırımları zaman içerisinde büyütme son derece olağan ve olası bir durumdur. İstanbul’un gayrimenkul sektöründeki yeri ve güvenilirliği açısından herhangi bir tartışmaya sebebiyet vermiyor olması, şehrin her türlü yatırıma açık olduğunun bir göstergesidir. İstanbul’da arsa alarak veya ev alarak yatırım yapmak için öncelikle güncel inşaat projelerini incelemeniz gerekecek. Son zamanlarda başlanan veya başlanacak olan projeler, İstabul’un gelecekte hangi bölgelere doğru genişleyeceğini ve değer kazanacağını ortaya koyacaktır. Bu projeleri inceledikten sonra, İstabul’un her bölgesinde yatırım yapmak için gerekli çalışmalara başlayabilirsiniz. İstanbul’da yatırım yapmak için tüm kısa ve uzun vadeli yatırım imkanlarından faydalanılabilir. Bu yatırım yöntemleri 2 yıldan başlayarak, 10 yılı geçik bir süre boyunca da kazanç sağlanmasına imkan tanımalıdır. İniş çıkış yaşanacak olan dönümler, yatırımcıların piyasayı daha dengeli bir şekilde takip etmesiyle mantıklı yatırımlara imza atılabilmesini sağlayacaktır.

Büyükşehirin Hangi Bölgesinde Yatırım Yapılmalı?

İstanbul’da veya diğer şehirlerde yatırım yapmak için kullanabileceğiniz en iyi yöntem arsalar olacaktır. Her bölgedeki arsanın değer kazanacağına ve zaman içerisinde kendini telafi edebilecek kadar değerleneceğine şüphe yoktur. İstanbul ve bu şehre benzeyen bir bölgedeki tüm gayrimenkul değerleri zaman içerisinde yükselecektir. Yatırım yapacağınız şehir bir büyükşehir olarak tanımlanıyorsa, yapacağınız en iyi ve kalıcı yatırım merkezdeki bir konuma yönelik olur. Her zaman diliminde değerini kaybetmeyecek olan merkez bölge, kısa vadeli yatırımlar için de uygundur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir