Büyükçekmece ve Silivri Birleşiyor

- Kategori: Ulaşım Haberleri
Büyükçekmece Tüyap ile Silivri arası yolculuk süresini 49 dakikaya indirecek olan Tüyap Silivri metro hattının çalışmaları devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Her yere metro her yerde metro” sloganıyla devam eden ulaşım yatırımları hız kesmiyor. İstanbul’da yaşanan trafik soruna çözüm olacak yeni metro hattından birisi de Büyükçekmece ve Silivri raylı sistem projesi.

Büyükçekmece’de yer alan Tüyap ile Silivri arasında hizmet vermesi planlanan metro hattı 32,5 kilometre uzunluğunda olacak. Tüyap-Silivri metro hattı tamamlandığında iki semt arası yolculuk süresi sadece 49 dakikaya inecek.

Büyükçekmece Silivri Metro Hattı Ne Zaman Açılacak?

Büyükçekmece Silivri metro hattının 2019 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Bakırköy-Beylikdüzü-Tüyap ve Beşiktaş-Mahmutbey-Bahçeşehir metro hattının uzantısı olarak planlanan Tüyap Silivri metro hattı güzergâhı; Gümüşyaka, Silivri, Selimpaşa, Kumburgaz, Mimarsinan, Büyükçekmece, Tüyap, Esenyurt, Bahçeşehir, Halkalı TOKİ ve Mahmutbey şeklinde gerçekleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni metro hattıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 32,5 kilometre uzunluğunda olacak hatla birlikte Silivri’ye metro gelmiş olacak. Projelerinin yapımı devam eden hatla ilgili olarak yatırım maliyetleri de hesaplanıyor. Yaklaşık olarak bin metrelik maliyetin 50 milyon dolar olduğu çalışma Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilecek.

Kendi kaynağını, kendi üretmeye çalışan İstanbul’da, Silivri ilçesinin alt yapı ihtiyaçları da karşılanıyor. Doğal gazın da geldiği bölgede emlak piyasalarında da beklenen etki görülüyor. Yatırımların aynı hızla devam edeceğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Her yerde metro her yere metro” anlayışıyla yürütülen raylı sistem yatırımlarından Silivri’nin de nasibini alacağının altını çizdi.

2019 Sonrası Yapımı Planlanan Metro Hatları

Sefaköy-Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece TÜYAP Metro Hattı 18 kilometrede yolculuk süresinin 27 dakikaya inmesini sağlayacak.

Halkalı-Arnavutköy-3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı 33 kilometrede yolculuk süresinin 33 dakikaya inmesini sağlayacak.

Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat Tramvay Hattı 13,5 kilometrede yolculuk süresinin 40 dakikaya inmesini sağlayacak.

Halkalı-Bahçeşehir-Çatalca Raylı Sistem Hattı 35 kilometrede yolculuk süresinin 35 dakikaya inmesini sağlayacak.

Esenyurt-Avcılar-Beylikdüzü Raylı Sistem Hattı 22 kilometrede yolculuk süresinin 34 dakikaya inmesini sağlayacak.

Facebook Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Sarı Bisiklet Projesi

ETİ ve Aktif Yaşam Derneği öncülüğünde hayata geçirilen