Devlet vatandaşa 800 milyon kira ödüyor!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Devletin kira ödediği hizmet kalemleri arasında dayanıklı mal ve malzemeler, iş makineleri, canlı hayvan, hizmet binaları, lojmanlar, araziler, kara, yüzer ve hava taşıtları, bilgisayarlar ile personel servisi gibi konular var.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu kurumlarının 2012 yılında 218 milyon lira, bu yılın ilk 6 ayında ise 108 milyon lira hizmet binası kirası ödediğini söyledi. Şimşek, kamunun yılın ilk yarısında kiralanan çeşitli hizmetlere ödediği toplam Kira bedelinin ise 398 milyon lira olduğunu kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun kamu kurumlarının Kiralama hizmetleriyle ilgili yaptığı ödemeler konusundaki soru önergesini cevaplayan Maliye Bakanı Şimşek, 2010 yılında toplam 664 milyon olan Kira giderinin 2012 yılında 830 milyon liraya çıktığını açıkladı. Şimşek’in verdiği bilgiye göre, devletin tüm kira kalemlerine bu yılın ilk altı ayında yaptığı toplam harcama 398 milyon lirayı aştı.

En çok para harcanan kalem, hizmet binası kiraları oldu. Hizmet binasına ocakta 13 milyon, şubat ve martta 16’şar milyon, nisanda 28 milyon, mayısta 15 milyon ve haziranda da 18 milyon lira para ödendi. Altı aylık sonuçlara göre bu yılın tamamında kira harcamasının 800 milyon lirayı aşması bekleniyor. Önerge cevabında, kamu kurumlarının ilk altı ayda hizmet binası kirasına 108 milyon lira para öderken, geçen yıl toplamında 218 milyon lira ödediği belirtildi. 2004-2012 yılları arasında merkezi yönetim hizmet binası Kiralama giderinin toplamı 1 milyar 137 milyon lira.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun bakanlığa bağlı kurumların kiraladıkları araçlar ve yapılan ödemelere ilişkin soru önergesine verdiği cevapta, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile DSİ, OGM ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne ait kiralama rakamlarını açıkladı.

Eroğlu’nun verdiği bilgiye göre, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan 27 araç için geçen yıl 1 milyon 52 bin lira kira ücreti ödendi. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ise 25 Kiralık araç için yıllık 237 bin lira ödeme yaptı. İki kurum arasında Kiralık araçlara ödenen 4 kat fark dikkat çekti. Kurumların yaptığı ödemeler toplandığında, Bakanlık bünyesinde bulunan toplam 94 araç için yapılan yıllık ödeme 2 milyon 200 bin lirayı buluyor. Araç başına ortalama yıllık 23 bin, aylık ise bin 968 lira kira bedeli ödeniyor. DSİ, bünyesindeki 27 aracın her birine yıllık ortalama 39 bin, aylık ise 3 bin 250 lira ödüyor. Buna karşılık OGM, bünyesindeki 25 aracın her biri için yıllık toplam 9 bin 480 lira, aylık 790 bin lira gibi bir ödemede bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir