Dünyanın Sıra Dışı Mimari Yapıları

- Kategori: Mimari Tasarımlar

Dünyanın dört bir yanında öyle ilginç mimari yapılar vardır ki bu yapıların bir hikayesi olduğuna herkes inanmakta ve bu hikayeleri merak etmektedir. Günümüzde mimari yapılarda daha çok modern tarzda yapıların dikkat çektiği bilinse de klasik modeller de eskisi kadar ilgi görmektedir. Dünyaca ünlü mimarların özgün yapıtları ise neredeyse hiçbir akımla bağdaştırlamayacak ölçütlere sahiptir. Bu mimari tasarımlar çok ilgi çekmekte ve bazen yer aldığı ülkeyi turist cenneti haline getirmektedir. Dünyanın yedi harikasının dışında anonim olmayan ve belirli tasarımcılar tarafından yapılan belli başlı tasarımlar da dünyaca ünlü hale gelmekte ve ünü yayılmaktadır. Bu eserlerden bazıları arasında şu yapılar gösterilebilir.

Geisel Kütüphanesi

Geisel Kütüphanesi ABD’nin San Diego bölgesinde Kalifornia Üniversitesi içinde bulunan bir yapıdır. Bu kütüphane Robert A. Throburn tarafından 1 Aralık 1970 yılında tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir. 4 katlı olan kütüphanenin dış yüzeyi sadece camdan oluşmaktadır. Oldukça zengin bir kitap koleksiyonu olan bu kütüphane oldukça ilgi çekici bir mimariye sahiptir.

Pekin Ulusal Stadyumu

Çin’de bulunan Pekin Ulusal Stadyumu adeta bir sanat eserini andırmaktadır. 2003 yılı içinde çalışmaları başlatılan bu yapının tamamlanması 5 yıl sürmüştür ve yapı 2008 yılında hazır hale getirilmiştir. Kuş yuvası olarak adlandırılan stadyum Çin Hükümeti tarafından 2008 yılında yapılan Yaz Olimpiyatları için tasarlanmıştır. Uzun bir süreçte hazır hale getirilen Pekin Ulusal Stadyumu’nun kapasitesi 91 bin kişidir.

Dans Eden Ev

Dans Eden Ev adıyla anılan mimari yapı Çek Cumhuriyeti’nde yer almaktadır. Yapım aşaması 4 yıl süren yapı Prag’da, Vlatava Nehri kıyısında yer almakta olan göz alıcı bir eserdir. Yeni Barok tarzı olduğu öne sürülen yapı Milunic ve Gehry tarafından tasarlanmıştır. Prag denildiğinde akla gelen bu yapının üst katı restoran olarak kullanılmaktadır.

WONDERWORKS

Ters dönmüş bir ev görünümüne sahip olan yapı ABD’nin Pigeon Forge eyaletinde yer almaktadır. Yapının sadece dışı değil iç kısmıda farklı bir dizayna sahip. Ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz bu yapı gören herkeste hayranlık uyandırmaktadır. Eski sihirbazlık ürünlerinin sergilendiği bir müze olarak kullanılan Wonderworks günümüzün en ilginç mimari yapılarından birisidir.

Kansas Halk Kütüphanesi

ABD’de, Missouri’de yer alan Kansas Halk Kütüphanesi oldukça ilgi çeken bir bir mimari yapıdır. 2004 yılında yapılmış olan bu kütüphanenin dış cephesi yan yana dizilmiş kitap görünümündedir. Bu yapıt dünyaca ünlü bir  mimari yapıttır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir