E-5 ve TEM Otoyollarının Altına Otopark Yapılacak

- Kategori: Ulaşım Haberleri
Hazırlanan otopark yönetmeliği, kurumların görüşüne sunuldu. Keçiören ve Tuzla’da yapılan pilot uygulamalar, meydanların altlarının da otopark olmasını sağlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı otopark yönetmeliğiyle ilgili çalışmalarını tamamlayarak ilgili kurumlara gönderdi. Meydanların altının otoparklara dönüştürüleceği çalışmalar kapsamında tren yollarının ve İstanbul’daki E-5’le TEM otoyolunun da altı otoparka dönüştürülecek.

Apartman Tipli Otoparklar Geliyor

Yeni yönetmelik için Japonya’daki örnekleri inceleyen yetkililer, Fransa ve Paris’teki örneklerden de esinlendi. Yeni yönetmelikler kapsamında her daire için bir otopark şart hale getirilecek.

  • TÜİK verilerine göre 2017 yılı Şubat ayı Motorlu Kara Taşıtları istatistiklerine bakıldığı zaman İstanbul’da trafiğe kayıtlı 3 milyon 881 bin 877 araç bulunması dikkat çekiyor.

Otopark sanayi sektörünü de doğuracak olan yeni uygulamalarla arabalar çoğu yerde yerin altına alınacak. Yerin üstündeki insanların manevra kabiliyetinin artmasını sağlayacak olan yeni uygulamalar, kendi içinde uygulama avantajları da sağlayacak. Otopark yönetmeliğiyle otoparklara giriş çıkışlar standartlara bağlanacak. Kapıda teslim edilecek olan araçlar, asansörler sayesinde park edilecek. Çekilecek mesajlar eşliğinde sürücüler araçlarını almak için zaman kaybetmeyecek.

Otopark Yönetmeliğinin amacı; yerleşim alanlarında yaşanan trafik sorunlarının giderilmesi ve otopark ihtiyacının çözümlenebilmesidir. Binaların imar planlarına göre belirlenmiş ön ve yan bahçeleri otopark amacıyla kullanılamaz. Otopark alanlarının ortak alanlarda olması ve bu şekilde yönetilmesi zorunludur.

Facebook Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Sarı Bisiklet Projesi

ETİ ve Aktif Yaşam Derneği öncülüğünde hayata geçirilen