Ecrimisil Nedir ve Nasıl Hesaplanır

- Kategori: İsmail Gökalp

Ecrimisil kelimesine özellikle tapu tescilinde ve iptalle ilgili olan davalarda sıklıkla rastlarız. Bunun genel tanımını yapacak olursak bir taşınmazın hakkı olmadan işgal ettiği yerle ortaya çıktığını ve özellikle cadde gibi yerlerde olan dükkanların yaptığı hak ihlalidir. Bu dükkanlar kaldırımları ve sokakları işgal ettiğinden belediyeden yetkililer tarafından tahsil edilirler.

Ecrimisil Tespitinde Önemsenen Unsurlar Nelerdir?

Böylesi bir durumla karşılaşıldığı zaman yönetmelik bir evrak düzenleyecektir ve bu evrak taşınmaz tespit tutanağı olarak geçmektedir. Bu bahsi geçen tutanakta işgalle ilgili detaylara yer verilir. Bunlar işgalin başlama saati ya da tarihi, kimler tarafından işgal edildiği, ne amaçla kullanıma açıldığı gibi bilgiler yer alır. Ecrimisil tespit edilirken belirlenecek olan değeri etkileyen unsurlar vardır. Bu unsurlar: imar durumu, yüzölçümü, nitelik, tarım arazasi ise veriminin ne kadar olduğu, bulunduğu konu, alt yapı hizmetlerini ne kadar kullandığıdır. Ayrıca bunlar dışında sayabileceğimiz bir diğer önemli etken ise işgal edilmeden önceki değer ile işgal edildikten sonraki değer anlamında bir fark olup olmadığıdır. Bunun için bazı ölçüler dikkatle incelenir ve rayiç değerleri de bu şekilde belirlenir.

Ecrimisil ihbarnamesi alan kişi ihbarnamenin geldiği süreden itibaren 30 gün içerisinde ödemesini yapmalıdır. Eğer 30 günlük sürede ödemeyi gerçekleştirirse % 15 indirim uygulamasına da tabi tutulacaktır. Fuzuli işgal olduğuna dair bir ihbarda bulunursa o zamanda % 20 indirim uygulanır ve toplamda % 35’lik bir indirimle ödemesini gerçekleştirebilir.

Ecrimisile Dikkat Etmek İçin Ne Yapılabilir?

Yapının imar durumuna ve haklara son derece dikkat edilmelidir. Aksi bir durumda dükkanınız varsa sizde fuzuli bir işgal yaparak ecrimisile girebilirsiniz. Bu nedenle sınırları belirlenen yapının ne kadar dışarısına taşabileceğiniz ve nereleri işgal edemeyeceğinizi iyi belirlemeniz gerekir. Çünkü bunun yatırımı siz cezayı ödemediğiniz takdirde daha da fazla olabilmektedir. Kuralları ve detayları daha ayrıntılı şekilde okursanız, ve bir gayrimenkul danışmanından yardım alırsanız ecrimisile girmeden bina kullanımı hakkında daha fazla detaylı bilgiye sahip olursunuz. Yasaları çiğneme ihtimaliniz de o derece azalır. Bu nedenle ecrimisil konusunda dikkatli olmakta fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir