Ev Almayı Düşünenler Çıkabilecek Masraflara Karşı Hazır Olmalı

- Kategori: Emlak Haberleri
Ev Almayı Düşünenler Çıkabilecek Masraflara Karşı Hazır Olmalı
Ev almak geleceği garanti altına almak için son derece önemli. Bu süreç insanı ne kadar mutlu etse de sürpriz masrafları da beraberinde getirdiği unutulmamalı.

Kira derdinden kurtulmanın yanı sıra sürekli taşınmak ve ev sahibiyle uğraşmak derdinin sona ermesi anlamına gelen ev sahibi olma isteği hemen herkesi rüyaları süsler. İçinde yaşamak ya da yatırım yapmak amacıyla alınan evler geleceği güvence altına alarak da insanların hayata daha pozitif bir şekilde bakmasını sağlar.

Ev Alırken Beklenmedik Masraflara Karşı Hazır Olun!

Ev alırken beklenmedik masraflar karşınıza çıkabilir. Zaten tüm birikimin eve yatırıldığı bir ortamda bu masraflar son derece can sıkıcı olabilir. Artık kira ödemek istemiyorum. Kredi alır ve kendi evimin borcunu öderim diyorsanız o zaman sürpriz masraflara karşı hazırlıklı olmalısınız. Ev alırken karşılaşacağınız masraflar şu şekilde listelenebilir.

Emlakçının Parasını Ayırdınız mı?

Ev alırken bölgedeki emlakçılardan hizmet aldıysanız ev bedelinin %3’ü kadar bir bedeli de emlakçıya ödemeniz istenecektir. Yapılacak anlaşmaya istinaden bu rakam biraz geriye çekilebilir.

Evinizi Konut Kredisi Çekerek Alıyorsanız

Ev ücretinin tamamını birikimlerinizle ödeyemiyorsanız o zaman bir konut kredisine başvurdunuz demektir. Bu aşamada dosya bedelinden DASK bedeline, hayat sigortası ücretinden ekspertiz masrafına kadar farklı kalemlerdeki harcamalara da hazır olmalısınız.

Tapu Ücreti

Evin ücretine göre değişen tapu masrafları evin bedelinin %2’si kadardır.

Evde Tadilat Yapılması Gerekli mi?

0 bir ev satın almadıysanız ev ne kadar temiz ve bakımlı olursa olsun mutlaka ufak tefek tadilatlara ihtiyacı olacaktır. Halı kaplı bir evde halıları değiştirmek isteyebilirsiniz. Ev ücretinin yanında yapılması gereken bakım ve onarım masraflarını da göz ardı etmeyin.

Abonelik Masrafları

Elektrik, doğal gaz, su ve iletişim abonelikleri yeni masraflar anlamına gelir.

Eşyalarınızı Yenilemeniz Gerekebilir

Yeni ev mutlaka yeni eşya anlamına gelir. Her ne kadar tüm eşyalarınız tamsa da mutlaka eksikleriniz ya da tadilat gerektiren malzemeleriniz olacaktır. Örneğin elinizdeki perdelerin uzunlukları yeni evinizin camları için uygun olmayabilir.

Kombinizi Kendiniz Alabilirsiniz

Daha önce hiç oturulmamış bir evde karar kıldıysanız o zaman kendinize bir kombi almanız gerekebilir. Özelliklerine göre fiyatları da değişen modelleri için harcanacak olan masrafın da düşünülmesi gerekir.

Emlak Vergisi Ödemeye Hazır mısınız?

Evi satın aldıktan sonra ilk yıl emlak vergisi ödemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Masrafları gözünüzde büyütmeyin ancak ev alma sürecinde yaşanacak harcamaları da aklınızın bir kenarında tutun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir