Eyüp Konut Sektörü

- Kategori: Bölge Analizi
21 mahallesi ve 7 köyü bulunan Eyüp ilçesi 242 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Bölge coğrafi özelliklerinin yanı sıra tarihsel olarak da cazibe merkezi konumundadır.

İlçe, adını Fransız yazar Pierre Loti’den alan bir kahve sayesinde tüm dünyaya duyurmuştur. Harika ve kesintisiz bir manzaraya sahip olan bölge, Eminönü’ne giden tüm yollardan görülebilme özelliğine sahiptir. Nüfusu yaklaşık olarak 375 bin civarında olan ilçede sosyo ekonomik derece B’dir.

Eyüp Ulaşım; Eyüp’e İstanbul’un her yerinden ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Eminönü, Taksim ve Mecidiyeköy’den kalkan İETT ve Özel Halk Otobüslerinin yanı sıra deniz ulaşımın da olduğu bölge metrobüs hattına da yakındır. Bölgede yer alan teleferik hattı, Eyüp Merkez’den Pierre Loti alanına sefer yapmaktadır. Son derece turistik olan hat, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Tepeye teleferik hattı dışında karayoluyla ulaşım da bulunmaktadır.

  • Eyüp; Sarıyer, Kâğıthane, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Fatih, Sultangazi, Başakşehir ve Arnavutköy’le komşudur.

Bölgenin gayrimenkul yatırım analizi yapıldığı zaman her geçen gün değerlendiği dikkat çekmektedir. Eyüp’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt olarak alındığında konut satış fiyatları, son 10 yılda %95 oranında bir artış göstermiştir. Satılık ev fiyatları, bu yükselişini 2016 yılının son çeyreğinde de sürdürmüş ve rakamlar 300 bin TL seviyesine ulaşmıştır.

Eyüp’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt olarak alındığında konut aylık kira fiyatları, son 10 yılda %300 oranında bir artış göstermiştir. Kiralık ev fiyatları, bu yükselişini 2016 yılının son çeyreğinde de sürdürmüş ve rakamlar 2 bin TL seviyesine ulaşmıştır.

Eyüp Yatırım Geri Dönüş Süresi

Eyüp’teki nüfusun ağırlıklı yaş ortalaması 25 ila 45 yaş ve üzeridir. Bölgede yaşayanların %63’lük kısmı evli ve kalan %37’lik kısmı ise bekârdır.

  • Eyüp’te 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında, konut yatırım geri dönüş süresinin 12 yıl olduğu belirlenmiştir. 

Bu süre İstanbul ve Türkiye ortalamalarının çok altındadır.

Bölgedeki güncel konut projeleri arasında; Sur Yapı’dan Sur Yapı Tempo City, Mika Proje ve İnşaat’tan Naturalist ve Piyalepaşa Gayrimenkul’den Piyalepaşa İstanbul sayılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir