Fjord İstanbul, Türkiye İş Geliştirme Direktörlüğüne Canay Atalay Türe getirildi

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

12 Mart, 2013, İstanbul – Küresel servis tasarım danışmanı Fjord Türkiye İş Geliştirme Direktörlüğü görevine Canay Atalay Türe’nin getirildiğini duyurdu.

Servis tasarım danışmanlığı alanında Fjord’un Türkiye’deki büyüme trendine katkıda bulunacak olan Canay sayesinde Fjord, gelişmekte olan Türkiye piyasasında daha sağlam bir pozisyon elde etmiş olacak.

Fjord Yönetim Müdürü Iñaki Amate’nin konuyla ilgili görüşleri şöyle: “Türkiye Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi haline geldi; iletişim ve tüketici elektroniği sektörleri hızla gelişiyor. Canay’ın göreve getirilmesi bizlere hem bu gelişimden faydalanma isteği hem de tasarımın gücünü arkasına alan mükemmel hizmetler sunacağımız daha fazla şirketle çalışma fırsatı veriyor.”

Canay yeni müşterilerle yaratılacak ticari fırsatların belirlenmesi ve seçilmesi süreçlerinde Fjord bünyesinde kilit bir rol üstlenecek. Kendisi müşterilerle yakın işbirliği içinde olarak Türkiye’deki dijital gelişimin geleceğini şekillendirecek ve bu teknolojileri kullanan kişileri daha donanımlı kılacak yenilikçi dijital hizmetler yaratacaktır.

Canay’ın konuyla ilgili görüşleri: “Dijital tasarım ve mobil yakınlaşma konularında Fjord’un limitleri zorlayan bir geçmişi var ve bu ekibe katıldığım için çok heyecanlıyım. Dijital gelecek alanında öncü olmak isteyen markalara en iyi servis tasarımlarını sunmak için sabırsızlanıyorum.”

Canay Pazarlama Başkanı olarak görev yaptığı Mobilera Holding’de 2004 yılından bu yana Admob, Sony Ericsson, Nokia, Unilever, PayPal, Turkcell, Istanbul Shopping Fest ve daha pek çok uluslararası kurum ve partnerle başarılı iş ilişkileri geliştirdi.

Fjord Londra, Berlin, Paris, Helsinki, Stockholm, Madrid, New York ve San Francisco gibi şehirlerde ofisi olan ve her geçen gün daha da büyüyen bir dijital servis tasarım danışmanlığı firmasıdır. Fjord İstanbul Aralık 2012’de açıldı.

Fjord Hakkında

Fjord bir servis tasarım danışmanıdır. İnsanların bir süre sonra vazgeçemedikleri kullanışlı, etkin ve beğenilen dijital hizmetler hazırlıyoruz. Şirketlerle çalışarak karmaşık sistemleri basit ve zarif kılan yepyeni deneyimler tasarlıyoruz. 2001 yılında kurulan Fjord, Berlin, Helsinki, Londra, Madrid, New York, Paris, San Francisco, Stockholm ve İstanbul olmak üzere dünyanın önde gelen dokuz tasarım merkezindeki müthiş bir çeşitlilik arzeden 180’den fazla tasarım uzmanından oluşan bir grupla çalışmaktadır. Müşterilerinin arasında BBC, Citibank, ESPN, Flickr, Foursquare, MSN, Nokia, Qualcomm, Telefonica ve başka pek çok önemli marka vardır.

Fjord, müşterileri, durum çalışmaları ve iletişim bilgileri için: www.fjordnet.com ; Twitter: @Fjord https://twitter.com/fjord

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir