Galataport’a bakınca bizimki ucuz bile kaldı!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Ahmet Zorlu: Zorlu Center için “malı götürdük” diye baktılar!

Eylülde Zorlu Center‘ı açmaya hazırlanan zorlu holding Başkanı Ahmet Zorlu, “Birilerini dolandırmışız gibi davranmalarına tahammül edemiyorum. Hâlâ içimde ukde” diyor. Rekor fiyatıyla akıllarda kalan Arazi için ise Galataport‘a 30 yıllığına 700 milyon dolar verdiler, bizimki ucuz bile kaldı” diye konuşuyor

ZORLU CENTER İÇİN “MALI GÖTÜRDÜK DİYE BAKTILAR, İÇİMDE UKDEDİR” DİYEN AHMET ZORLU:

“Yarı yolda satış yapmak bize göre değil”
“Yabancı fonlardan Zorlu Center‘a ortaklık için teklif geldi, geliyor. Ama biz bitmemiş bir şeyi satmayız. Yarı yolda satmak bize göre değil. İhtiyacımız da yok paraya”

“Bizim basınla işimiz yok ilgilenmeyiz”

(El konulan Çukurova Grubu şirketleri satışa çıkacak, ilgilenir misiniz) “Böyle bir şey yok daha ortada. Biz daha bunun üzerine düşünmedik bile. Ama bizim basınla işimiz yok.

Yabancı ortak 1’e 3 katacaksa anlamlı olur”

“Yabancı ortak bize katkı yapacaksa anlamlı. Aynı sektörden ya da stratejik, benim değerimi 1’e 3 yapacaksa ancak o zaman olur. Gelip benim elimdekini paylaşacaksa istemem”

zorlu holding için bu yıl son 5-6 yıldır yapılan pek çok yatırımın meyvesini vereceği bir yıl. Her şeyden önce Zincirlikuyu‘da merakla beklenen Zorlu Center eylül ayında açılacak. Projede Alışveriş Merkezi için kiralamalar bitti, Konut satışları ise devam ediyor. Zorlu Center dışında holding, enerji yatırımlarının da hayata geçmesi için gün sayıyor. Zorlu Holding Başkanı Ahmet Zorlu ile konuştuk:

* 6 yıl önce Karayolları arazisini 800 milyon dolar gibi rekor bir fiyata aldınız, dönüp bakınca fazla para verdiğinizi düşünüyor musunuz?
– Aslında yeni yerlere bakınca hiç öyle değil durum. Galataport‘a bakın 700 milyon dolar verdiler, 30 yıllığına. Bizimki ucuz bile kaldı. Kaldı ki ben artık fiyatında değilim. Ama beni hâlâ üzen olay şudur: Sanki biz burayı çaldık, dolandırdık da aldık, malı götürüyoruz gözüyle baktılar bize. Yurtdışında yer alsak daha kârlı çıkardık. Ama biz burada devlete 800 milyon dolar peşin para verdik verdik. Bir de mahkemelerle uğraştık. Tu kaka olduk, işte buna hiç tahammül edemiyorum. Hâlâ içimde ukdedir.

* Davalar olmasa ne zaman bitirecektiniz?
– 2 yıl kadar önce.

* Bu 2 yılın maddi faturası ne?
– Ben artık hamama giren terler diye düşünüyorum. Ne yapalım, böyle olacağı varmış.

* Konut satışları ne kadar tamamlandı?
– Yüzde 50’nin üzerinde Konut satışları tamamlandı.

* Hızlansın diye özel bir girişimde bulunacak mısınız?
– Biz burayı maliyetinin altında satmayız. Buranın bir maliyeti var. En ucuzu 900 bin dolardan, 1 milyondan başlıyor. Çok diyorlar ama şimdi birçok yerde fiyatlar böyle oldu.

* Galataport‘a şartname alıp girmediniz, niye?
– Çünkü Zorlu Center zaten çok büyük proje. Bir de orası 30 yıl kiralık. Ben kirayı sevmem, anahtarı bende dursun isterim.

FISTIK GİBİ TRAFİK AKIŞI OLACAK

* Zorlu Center açılınca Levent-Zincirlikuyu trafiği kilitlenir beklentisi var, olmaz diyebilir misiniz?
– Biz sadece trafiğe alt yol, üst yol 120 milyon liralık Yatırım yaptık. Etrafta ne kadar yol varsa hepsini yaptık. Bitince inşallah fıstık gibi bir trafik sirkülasyonu olacak. Tam tekmil olmuş olacak.

TESCİLLİ BİNAYMIŞ NERESİ TESCİLLİ HİÇ ANLAMADIM

* Başta planda olmayan şekilde Karayolları binasını yıktınız, neden?
Karayolları binası çürük çıktı. 44 ay uğraştım. Yıktırmam da yıktırmam dediler. En sonunda tamam dedim, bir geldi ki bilirkişi bina zaten çürük. Konması gereken demirin yarısı konmuş.

* Restorasyon imkânı yok muydu?
– Neyin restorasyonu? Bana desen ‘Burası 300 yıllık, orijinal taşı koru.’ İyi, ama değil.

* Tescilli binaydı orası ama?
– Tescilli ama nesi tescilli aklım ermiyor hiç. Türkiye’nin ilk gökdeleniymiş. Ondan daha yüksek binalar var. Bizim Genel Merkezimizin bir kısmı bu yeni binaya taşınacak.

VESTEL MARKASIYLA ELEKTRONİĞİN BABAYİĞİDİ BİZİZ

* Yerlilik tartışması çok yaygın, Vestel yerli bir marka mı?
– Vestel yerli bir markadır. Bir de her şeyden önemlisi IT yatırımıdır. Türkiye olarak IT’de yok gibi bir şeyiz, en büyük açıklarımızdan biri. Ben kendimde de değilim, ben olmasam da olur, ama yerli birisi yapsın. Vestel’i montajcı olarak görüyorlar, hayır, ne montajcısı. Önemli olan yazılımı, içeriği, beyni. Akıllı tahtanın, televizyonun yazılımını biz yapıyoruz.

* Otomobilde babayiğit aranıyor, elektronikte babayiğit siz misiniz?
– Evet. Onlar otomobili yapsın, biz elektroniği yaparız, zaten yapıyoruz. Bizim savunmada da yerli atağımız var. Olmuşuz biz babayiğit. Yıllarca bunun için çalıştık.

PERGELLERİ ÇOK AÇARSAK KASLAR YIRTILIR

Zorlu, yeniden satışa çıkacak İETT arazisiyle ilgilenip ilgilenmeyecekleri konusunda “Günü gelsin bakarız. Şimdi Bebek, Çeşme ve Marmaris‘te projelere hazırlanıyoruz. Ama sindire sindire gideceğiz, pergelleri çok açarsak kaslar yırtılır” diyor.

Yarım penthouse aldım, at mı koşturacağım

* Siz de Zorlu Center‘da mı oturacaksınız?
– Ben de burada oturacağım, aile üyeleri de burada oturacak. Burası İstanbul‘un gözbebeği. Burada oturmayacaksın da nerede oturacaksın.

* Projenin neresinde eviniz?
– Yarım penthouse aldım, 740 metrekare. Tamı çok büyük, ne yapacağım o kadar büyük alanda, at mı koşturacağım!

* Bankacılık sektörüne tekrar girecek misiniz?
– Faktoring şirketi kurduk, devam ediyor. Gerisi gelir mi bilemem, gelin ata binmiş ya nasip demiş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir