Gaziantep Emlak Piyasasında Son Durumlar

- Kategori: Emlak Haberleri

2017’nin ilk aylarında hareketli gelişmelerin takip ettiği Gaziantep emlak sektörü durgun bir sürece girmiş durumda. Küçükte olsa bir hareket söz konusu olmasına rağmen esnafın işler açıldı tabiri hala söylenemiyor. Emlakçılar olarak büyük bir rekabet durumu gelişen şehirde sektör bir parça sıkıntılı günler geçiriyor. Fakat önümüzdeki aylarda Suriye de yaşanan olayların azalması ile birlikte bir canlılık bekleniyor. Emlak piyasası Gaziantep olarak baktığımızda arsa ve gayrimenkul diyebileceğimiz değerlerde fiyatlar düşüş gösterirken evler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Emlak sektöründe çalışan kişilerce yapılan değerlendirme sonucu da ortaya koyuyor ki alıcı evden ziyade arsa ve arazi gibi yatırımlar yaparsa bir iki sene içerisinde kazançlı çıkabilmesi kaçınılmaz. Özellikle Güzelvadi, Gercin ve Sarısalkım bölgelerinin revaçta olduğunu söyleyen yetkililer alıcıyı bu bölgelerden arsa almaya yönlendiriyor. Az miktarda bir birikiminiz bile olsa ev almaktan çok arazi alımının yararınıza olacağını belirtiyorlar.

Suriye’nin Gaziantep Emlak Piyasasına Etkisi

Bahar aylarında ve seçimden sonra canlanacağı söylenen Gaziantep emlak piyasasında yaşanan ufak hareketlenmeler emlakçıları olduğu gibi alıcıları da bir hayli sevindirdi. Suriye’ de yaşanan olayların yavaş yavaş bitmesi ülkemizde yaşayan Suriyeli vatandaşların ülkelerine dönmesi gibi etkenler sonucu sektörün daha da hareketleneceği söyleniyor. Gaziantep’te 2016 yılında satılan konut sayısı ve 2017 yılında satılan konut sayısı karşılaştırıldığında az da olsa 2017 döneminin önde olduğunu ve artışa geçtiğini gösteriyor. Emlak piyasasında son durumlara bakıldığında alıcının alım gücünün biraz daha yükselmesi ve şehir nüfusunun Suriyeli vatandaşların ülkelerine dönmesi sonucu azalması ile birlikte emlak fiyatlarının da biraz düşüşe geçtiğini görüyoruz.

Seçim Sonrasını Bekleyen Alıcı Harekete Geçecek mi

Gaziantep’te seçimler sonrasında; emlak sektöründe bir hareketlenme olacağı bekleniyor. Alıcının seçimlerin bitmesini beklemesi ve değişen değişmeyen her duruma ayak uydurmaya çalışması; sektörü şimdilik hareketsiz tutuyor diyebiliriz. Özellikle yatırım yapma amacı ile bekleyen alıcının piyasayı bir hayli etkileyeceği söylenebilir. Seçim ile birlikte durgun bir döneme girdiklerini belirten yetkililer; seçim sonrası ve yaz sezonunun açılması ile durgunluğun ortadan kalkacağını söylüyor. Böylece emlak piyasası Gaziantep için eski yoğun günlerine döneceğe benziyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir