Geleceği Belirleyen Mimari Tasarımlar

- Kategori: Mimari Tasarımlar
Mimari tasarımlar gelecekte çevremizi ve hayatımızı şekillendirecek güce sahip olacak. İnsan yaratıcılığını zorlayan tasarımlar zekâyla birleşerek yaşam üzerinde etkiler gösterecek.

Hipnotize eden köprüler; Çin’de Dragon King Harbour Nehri üzerindeki yaya köprüsü bize gelecekte göreceklerimiz ya da göremeyeceklerimiz hakkında yeterli bilgiyi veriyor. Hollanda merkezli Next Mimarlık tarafından tasarlanan proje geçen yıl Çin’de tasarım ödülüne layık görüldü ve inşaatı devam ediyor.

Dönen gökdelenler; 2008 yılında tasarlanan 80 katlı Dubai gökdelenlerinden birisi olan kule, 313 metre uzunluğa sahip. 78 katı yaşam alanı olarak planlanan projede 90 dakikada 360 derecelik dönüş tamamlanabiliyor.

Geleceğin parkları;Moskova’nın yeni kamu parklarının dizaynı için açılan yarışmada birinci olan Diller Scofidio/Renfro projesi ‘’ Vahşi Şehircilik ‘’ Kremlin Sarayına birkaç dakikalık yürüme mesafesinde hayat bulacak. Yarı kapalı yarı açık olarak tasarlanan parkta sıcaklık 7/24 kontrol altında tutulacak. Rüzgârın sistem içine kontrollü bir şekilde verilmesi gün ışığıyla desteklenecek. Zaryadye Park aynı anda hem geçmişi ve hem de geleceği temsil edecek.

Görünmez binalar; 450 metre yüksekliğindeki cam kaplı görünmez kule, Amerikan GDS mimari tarafından tasarlandı. Güney Kore’de yapılacak olan bina dünyanın üçüncü en yüksek binası olacak. Bina LED teknolojisiyle donatılacak ve ön cephesine konan çok sayıda kamera sayesinde gerçek zamanlı görüntüler yansıtılarak bina yerinde yokmuş gibi görünecek. Kore Incheon Uluslararası Havalimanı’na yakın olacak yapının ne zaman biteceği şimdilik bilinmiyor.

Üç boyutlu kameralar; 3D yazıcılar iç mimari de de fark yaratacak. Hayallerdeki odaların hayata geçmesini sağlayacak olan sistem, mekânların 3D baskıyla kaplanmasına imkân verecek.

Yüzen havuzlar; Family and PlayLab tarafından Manhattan ve Brooklyn arasındaki karanlık sulara kurulacak olan sistem dev filtreleme özelliğiyle 164 metre uzunluğunda olacak. 2017 yılında bitirilmesi planlanan havuz şimdiden merak konusu olmayı başardı.

Şişme konser salonları; balon görünümüne sahip Ark Nova isimli dünyanın ilk şişme konser salonu İngiliz heykeltıraş Anish Kapoor ve Japon mimar Arata Isozaki’nin hayal güçlerinin ürünü.

Ahşap gökdelenler; birbiri üzerine binen 34 ahşap yapıdan oluşan proje, HSB Stockholm mimari tasarım yarışmasının 2013 yılı kazanı.

Gökdelenlere giysi; Dubai’nin 828 metre yüksekliğindeki binası Burj Khalifa, 160 katıyla dünyanın en yüksek binası olarak biliniyor. Yenilikçi tekliflere açık olan tasarımı kulenin devasa kumaşlarla kaplanmasına imkân veriyor. İnce çoraba benzeyen malzeme sayesinde kule şehrin ortasında dev bir aynaya dönüşecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir