Gurbetçiyi ev alırken kandıramayacaklar

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Yurt dışında yaşayanlar, gayrimenkulün yerini, konumunu, bilgilerini on-line öğrenip aynı şekilde tapusunu da internet üzerinden alabilecek.

Yurt dışında yaşayanlar, Gayrimenkulün yerini, konumunu, bilgilerini on-line öğrenip aynı şekilde tapusunu da internet üzerinden alabilecek. Elçiliklerde de Tapu işlemleri yapılabilecek. Mülk alacak gurbetçiler artık dolandırıcıların ağına düşmeyecek.Gurbetçilere hayali Konut projelerinin ya da dağ başındaki arazilerin pazarlanmasın dur denecek.

Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı ortak çalışma başlattı. Gurbetçiler başta olmak üzere Türkiye’de mülk almayı düşünen yabancı ülke vatandaşları büyükelçiliklerde bilgilendirilecek. Bilgilendirme masalarından yararlanacaklara, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün onay vereceği projelerin ya da taşınmazların tanıtımı yapılacak.

Bu noktada MÜSİAD, TÜSİAD, Tuskon gibi sivil toplum kuruluşlarından destek alacak Genel Müdürlük, Türkiye’de yürütülen projelerin tanıtılması için de adeta zemin hazırlayacak. Söz konusu kuruluşlarının üyelerinin sunum yapabileceği masalarda, daha güvenilir bir Yatırım için iş dünyasının önde gelen bu kuruluşlarının marka değerlerinden yararlanılacak.

Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tanıtımı yapılacak proje ya da taşınmazlarla ilgili gerekli izinlerin olup olmadığını, vaat edilen unsurlara sahip olup olmadığını da kontrol edecek. Böylece gurbetçilerin dışında Mütekabiliyet yasası sonrası yabancı alımlarının hızla arttığı bir dönemde, ülke imajını zedeleyeceği dolandırıcılık faaliyetlerinin de önüne geçilecek.

Yaklaşık 4 milyona ulaşan gurbetçilerimiz için büyük bir kolaylığa da imza atan Genel Müdürlük, büyükelçilikler üzerinden gurbetçilerin Gayrimenkul alım-satımına imkân sağlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar‘ın büyük önem verdiği proje kapsamında Dışişleri Bakanlığı ile yoğun bir çalışma yürüten Genel Müdürlük, pilot uygulama için yaklaşık 2 milyon gurbetçinin yaşadığı Almanya’yı seçti.

Uygulama kapsamında gurbetçiler Türkiye’de yaptıkları tüm tapu işlemlerini, büyükelçiliklerde açılacak Ofis üzerinden yapabilecek. Alım-satım, devir ya da bilgi-belge sorma gibi işlemlerin yapılabileceği ofislerde, yapılacak işlemler Tapu müşaviri gözleminde gerçekleştirilecek.

Kaynak:Türkiye.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir