Hızlı Tren Seferlerine Soğuk Etkisi

- Kategori: Ulaşım Haberleri
Hızlı trenin makası donunca seferlerde aksama yaşandı. İstanbul-Konya seferini yapan Hızlı Tren, elektronik makasın donması sebebiyle Konya yakınlarında yaklaşık olarak 3 saat bekledi.

Tüm yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve soğuk hava etkisini her şekilde hissettirdi. Hızlı tren seferinde yaşanan aksama ve trenin durmak zorunda kalması bütün tren seferlerinin karşılıklı olarak durmasına neden oldu. Konya’dan yola çıkan ekibin elektronik makası manuele çevirmesinin ardından tren hareket edebildi. Yaklaşık olarak 2 saat beklemek zorunda kalan tren, 3 saatlik gecikmeyle Konya Garı’na ulaştı.

            Yüksek Hızlı Tren Zarar mı Ediyor?

Yüksek Hızlı Tren adıyla şehirlerarasındaki mesafeyi ortadan kaldırmayı hedefleyen sistem bir yılda 2 milyardan daha fazla zarar ederek bir rekora imza attı. Pek çok seçim çalışmasında propaganda olarak tercih edilen hızlı tren ulaşımı TCDD’ye 2 milyar 98 milyonluk zarara mal oldu. Demir yollarının yüksek hızlı tren için uygun olmamasından hemzemin geçitlerine kadar pek çok kusurun henüz giderilememiş olması özellikle demir yollarının güvenliğiyle ilgili endişelerin haklı çıkmasına neden oluyor.

İhale yoluyla hizmet alınan ve demiryollarının yenilenmesini amaçlayan hizmetler maddi zorluklar nedeniyle bir türlü tamamlanamıyor. Bunun en basit örneği olarak Haydarpaşa-Gebze hattı olarak karşımıza çıkıyor. Yıllardır iptal edilen tren seferleri hem pek çok kişinin mağdur olmasına neden olurken hem de ulaşımın aksamasına ve belli kanallara yığılmasına neden oluyor. Henüz atıl olarak duran Haydarpaşa Garı’nın akıbeti bile belli değilken yarım kalan demiryolu çalışmalarının ülkeye verdiği zarar da büyük rakamlara ulaşıyor.

Mevcut demiryolu hatlarının %91’inde tek hat işletmeciliği yapılıyor. Bu durum verim açısından ciddi sorunlar yaşanmasına neden olurken, tren trafiği ve TCDD gelirlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Mevcut hatların acil olarak çift hatlı hale getirilmesi gerekiyor.

         Demiryollarında İşletme Eksikleri

Demiryollarında özellikle işletme açısından bakıldığında eksiklikler görülüyor. İnsan hatalarını minimum seviyelere indirecek olan tedbirler, personel eğitimleriyle devamlı hale getirilmeli. Gebze-Halkalı arasındaki demiryolunun yerine geçmesi mümkün olmayan Avrasya Tüneli, hükümetin ağırlığını karayoluna verdiğinin de net bir kanıtı.

İstanbul’daki banliyö hatlarının 2018 yılında kullanıma açılması planlanıyor. Mevcut durumda Ankara’dan gelen hızlı tren Pendik’te duruyor. Pendik ve Ayrılıkçeşme-Haydarpaşa arasındaki bölümdeyse, banliyö hattı ile hızlı tren birlikte çalışacak. Bu nedenle bölgede yer alan hattıntamamen yenilenmesi gerekiyor. Durak yerlerinde de değişikliğe gidileceğinin duyurulmasının ardından demiryolu üzerinde yer alan emlak piyasalarında da hareketlilik yaşanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir