İnternet Turizm Devine Rekor Ceza!

- Kategori: Emlak Magazin
Rekabet Kurulu Booking.com online hizmet sitesine “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hâkim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik “in ilgili maddesinin hükümleri uyarınca 2 milyon 543 bin 992,85 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Şirketin online olarak sunduğu rezervasyon hizmetleri kapsamında ‘’ en iyi fiyat garantisi ‘’ uygulamasına yönelik soruşturma açılmıştı. Konaklama tesisleriyle imzalanan sözleşmelerde yer alan fiyat ve kontenjan paritesi rekabeti engelleyici bulundu. Online olarak otel odası satışı gerçekleştiren site, Türkiye’de hizmet veren otelcileri ve tur operatörlerini endişelendirmişti. Vergi ödemediği için haksız kazanç elde ettiği gibi rekabeti de bozduğu iddia edilen şirket, Rekabet Kurumuna şikâyet edildi.

         Oteller Satış Yapıyor Ancak Memnun Değil

Booking.com aracılığıyla çok fazla satış yaptıklarını belirten otel yöneticileri mutlu olmadıklarını da dile getirdiler. Şirketin aldığı komisyon oranı ve tehditkâr tavırlarının yanı sıra Yurtdışı merkezli olması ve aldığı komisyonun vergisini ödememesi, sektörde yer alan herkesi rahatsız etti.

Otelcilerin yanı sıra tur operatörleri de aynı şekilde şikâyetçi oldular. Booking.com fiyatlarının ilan edildiğinin tersine oldukça yüksek olduğunu dile getiren yetkililer, şirketin haksız rekabet yapmasından duydukları sıkıntıyı da dile getirdiler. Sadece rehberlik hizmeti veren operatörlerin dahi harcadıkları paraya ve ödedikleri vergiye dikkat çeken yetkililer, firmanın Türkiye’de istihdam yaratmamasından da şikâyetçi. Genel giderleri düşük olan şirket bu nedenle reklama daha fazla bütçe ayırabiliyor. Bu da haksız rekabet oluşturuyor.

Yurtdışı merkezli olan firma Elektronik Ticaret Kanunu kapsamında yer alan uygulamalardan da bağımsız hareket ediyor. Tüketiciye mesaj ve mail atmaya her şart altında devam eden şirket bu çalışmalarıyla da yerli firmaların önüne geçmiş oluyor. Sadece cebini düşünen müşterilerin bilinçlenmesi ve tercihlerini yerli şirketlerden yana kullanması sürecin herkes için daha az hasarla tamamlanmasına neden olabilir.

Yurtiçi ve Yurtdışındaki Tüketiciler Seyahat Acentelerinden Ürün Almıyor

Yurtdışı adresli hizmet veren booking.com, yerel firmaların aksine pazarlama stratejilerini kesintisiz bir şekilde devam ettirirken oteller üzerinden sağladığı avantajı ülke için harcamaması tüm turizm çalışanlarını rahatsız ediyor. Satış yapmak için firmaya bağımlı olan otellerse durumdan memnun değil. Yerel firmaların korumasız kaldığını dile getiren yetkililer vergi ve denetimin olmadığı firmalarla mücadele etmekte kararlı görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir