İstanbul Kart Nedir?

- Kategori: Ulaşım Haberleri
Örnek bir şehir kartı olarak hayata geçirilen “İstanbul Kart” kullanıcıların kolay, hızlı ve güvenli ödeme altyapısını kullanmalarına imkân sağlar.

İstanbul Kart’ın Genel Özellikleri; kartın temassız çalışma özelliğidir. Yolcular kartlarını cüzdanlarından çıkartmadan kullanabilirler. Kartın;

  • Aktarma,
  • İndirim,
  • Ücretsiz kullanım gibi 23 farklı işlem çeşidi bulunur.

İstanbul Kart; 6.000 otobüs, 81 metro istasyonu, 43 metrobüs istasyonu, 66 deniz taşımacılığı istasyonu, 3 teleferik istasyonu, 52 tramvay istasyonu,136 şehir tuvaleti olmak üzere toplam 9.088 noktada ve 26 üye işyerinde elektronik para kartı olarak da kullanılmaktadır.

İstanbul Kart Temini ve Bakiye Yüklemesi; İstanbul’un 2.700 farklı noktasında bulunan Özel Temsilciler, İETT Gişeleri ve Bilet matik cihazlarından kolaylıkla yapılabilir.

  • 2010 yılından itibaren 24 milyondan fazla İstanbul Kart, İstanbullular tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

İstanbul Kart Çeşitleri Nelerdir?

Anonim İstanbul Kart; her vatandaş ilgili birimlerden temin edeceği ve yeniden dolum imkânı olan kişisel karta sahip olabilir.

Mavi İstanbul Kart; aylık abonman yüklenerek kullanılan karta normal dolum da yapılabilir.

İndirimli İstanbul Kart; toplu ulaşımda kullanılan indirimli tarifeyi kullanma hakkı olanlar bu karta sahip olabilir. İndirimli seyahat edenler arasında öğrenciler, öğretmenler ve 60 yaş üstü olan kişiler gelir.

Ücretsiz İstanbul Kart; Toplu ulaşımda uygulanan ücretsiz tarifeyi kullanmaya hak kazanmış kişilere verilen kişisel karttır. Ücretsiz kullanımdan yararlanabilen kişiler arasında; 65 yaş üstü, Belediye Zabıtaları, Engelliler, Sarı Basın kartı sahipleri, Şehit eşleri ve aileleri, Milli sporcu kartı, PTT Kartı ve Vazife Malulü Kartı sayılabilir.

Sınırlı Kullanımlı Kartlar; 1 geçten 5 geçe kadar değişen haklara sahip olan kartlara herkes sahip olabilir.

İstanbul Kart’ın geçtiği yerler arasında; raylı sistem işletmeleri, deniz ulaşım işletmeleri, otobüs işletmeleri, İSPARK’lar ve Sağlık A.Ş. hizmetleri yer alır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir