İstanbul Taksilerinde Yeni Dönem Başlıyor

- Kategori: Ulaşım Haberleri
8,75 TL’lik indi-bindi ücreti kredi kartı ya da İstanbul Kart ile ödenebilecek. Ocak ayı içinde başlaması planlanan ancak ciddi sorunlar yaşanmasına neden olan indi-bindi tartışması, bol alternatifli ödeme seçenekleriyle hayata geçiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, taksilerde kartla ödeme yapılması ile ilgili çalışmalarda son gelindiğini açıkladı. Kartla ödeme yapılmasının taksiler için isteğe bağlı olup olmayacağıysa henüz netlik kazanmış bir bilgi değil. Bu nedenle proje hayata geçirildiğinde kayıtlı olan 18 bin takside kredi kartlı ödeme olup olmayacağı bilinmiyor.

         Nakit Her Zaman En Pratik Ödeme Seçeneği

Özellikle uzun mesafe giden yolcuların 100 TL ve üzeri durumlarda nakit ödemelerde sıkıntılar yaşadığına dikkat çekiliyor. Ancak özellikle İstanbul Kart’la yapılacak ödemelerde kart bakiyesinin yeterli olup olmayacağı da endişeye neden oluyor. Taksicilerin gelişen teknolojilerden uzak kalmamasını isteyen Taksiciler Odası Başkanı, geçmiş zamanda uygulanmak istenen ancak başarıya ulaşmayan sistemler hakkında hatırlatmalar yaptı.

Ocak ayında yürürlüğe girmesi planlanan indi-bindi ücreti hakkında İBB’nin geri adım atmaması halindeyse karar yargıya taşınacak. Şimdilik 8,75 olarak belirlenen taban fiyat 10 TL’de olabilir. Vatandaşın hakkını korumak için mahkemeye hazırlanan Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı da sonuca göre harekete geçeceklerini belirtti.

         Taksilerin Durumu Çok Kötü

Taksilerin kötü ve bakımsız olduğundan yakınan müşteriler ise çalışma şartlarının ağırlığından habersiz. Takside çalışan şoförlerin ayda 10 günden az çalışması halinde SSK primlerini kendilerinin ödüyor olması sektörün kanayan yaralarından birisi. On günden fazla çalışanların ücretleri taksi sahibi tarafından ödenecek olsa bile, süreç her zaman şoförlerin aleyhine işliyor.

Belirlenen indi-bindi ücreti Türkiye’den en az 5 kat daha zengin olan New York taksileriyle aynı rakamda. 2,5 kilometre mesafeye kadar bu rakamın ödenmesi gündemdeyken, kararın taksicilerin korunması amacıyla alındığı da belirtiliyor. Taksicilerin iki kere üst üste kısa mesafe yolcu kabul etmeme şikâyeti alması durumunda 1 ay için çalışamayacak olması da vatandaşı korumak için çıkarılan yeni bir düzenleme.

İstanbul’da çalışan 18 bin yasal taksinin plaka bedelinin toplam değeriyse, 30 milyar TL’yi buluyor. Sektörün yıllık cirosu 5 milyar TL olarak hesaplanıyor. Bu da bir taksinin yılda 250 bin TL civarında ciro yaptığını gösteriyor. Ortalama günlük hasılatın 750 TL civarında olduğu düşünülüyor. Bu rakamın %40’ı araç sahibine kalırken, %20 yakıta harcanıyor. Kalan ciro ise araçta çalışan şoförler arasında paylaştırılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir