Kartal’a Barcelona Modeli

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Kartal’ı Barselona gibi yeniden inşa etmek için proje hazırladı
Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Bakanlar Kurulu’ndan ‘riskli alan’ kararının çıkmasıyla birlikte ilçenin merkezini Barselona gibi yeniden inşa etmek için proje hazırladı. Dönüşüm vatandaşlarla uzlaşılarak yapılacak.

İstanbul‘un önemli ilçelerinden biri olan Kartal‘ın Kordonboyu Mahallesi ve Yukarı Mahalle’sinin riskli alan ilan edilmesi uzun süredir gündemde. Riskli alan ilan edilmesi ilçeninyeni merkez projesinin önünü açtı

Yıllar önce ünlü mimar Zaha Hadid tarafından çizilen Kartal projesi bir türlü hayata geçirilemezken, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz‘ün uğraşları sonucunda ortaya çıkan yeni projenin çalışmaları başladı.

Kartal‘ın Silueti değişecek

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Kartal‘ın merkezinin Barselona gibi tasarlanmasını öngören projede çok önemli bir aşamayı geçtiklerini açıkladı. Kartal‘ın Kent merkezinin yeni bir siluete kavuşturacaklarını ifade eden Altınok Öz, Kordonboyu ve Yukarı Mahalle’nin Kentsel Dönüşüm alanları ilan edilmesiyle projenin önünün açıldığını ifade etti.

Kartal‘da İki mahalle riskli ilan edildi

Kartal‘da Kordonboyu Mahallesi ve Yukarı Mahalle Kentsel Dönüşüm alanları ilan edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın 4/9/2013 tarihli ve 5531 sayılı yazısı üzerine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2’nci maddesine göre Kartal Kordonboyu Mahallesi ve Yukarı Mahalle’nin Bakanlar Kurulu‘nca yeniden dönüştürülmesi kararlaştırıldı.

Kartal İstanbul‘un yeni yüzü olacak

Altınok Öz, daha önceden bu projeyi hayata geçirmek için Kartal‘ın mevcut meydanıyla ilgili 1/5 binlik planları hazırladıklarını ama 1/1000’lik planların çıkmadığını belirterek, “Projeyle ilgili yeni girişimlerimiz sonuç verdi. Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Bölge riskli alan ilan edildi. Kartal‘ı Barselona gibi çekim merkezi yapacağız. Merkezdeki binaları yıkıp yerine modern bir Kent yaratacağız” dedi.

Altınok Öz, bundan sonraki süreçte proje çalışmalarını hızlandıracaklarını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan alacakları yetkiyle yeni Kartal projesini hayata geçireceklerini söyledi. Projenin çok önemli bir Dönüşüm olacağını vurgulayan Altınok Öz, Şehir Plancısı Faruk Göksu‘nun koordinatörlüğünde bu projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Çalışmaları tamamladıktan sonra ihaleye çıkacağız. Böylece Kartal İstanbul‘un yeni yüzüe olacak” diye konuştu.

Vatandaşlara soracak

Altınok Öz, projeyi vatandaşlara rağmen değil onlarla birlikte hayata geçireceklerini anlatarak, şunları söyledi:
“Yıkılması planlanan binaların temsilcileriyle birebir görüşeceğiz. Daha sonra dönüşüm alanlarını temsil eden grupla bu görüşmeleri yapacağız. Hak sahiplerinin ve bölge sakinlerinin taleplerini ve önerilerini dinleyeceğiz. Sonuçta da uzlaşmacı bir anlayışla vatandaşlarımızla birlikte bu projeyi hayata geçireceğiz.

Kaynak Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir