Kentsel Dönüşümde İstanbul’a Öncelik!

- Kategori: Kentsel Dönüşüm
Bina yenileme çalışmaları kapsamında İstanbul’da 250 bin ev risk altına girdi. Ciddi bir dönüşüm geçiren şehirde riskli binaların sayısının artması dönüşümün zorunlu şartlarında da değişikliklere gidilmesine neden oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada riskli bina sayısının 50 bin civarında olduğunu belirtti. Bağımsız birim olarak bakıldığında bu sayının 250 bin konut ettiğini belirten Bakan, bu durumun yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin kişiyi ilgilendirdiğinin de altını çizdi.

         Kentsel Dönüşüm Konulu Toplantı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Özhaseki, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde belediye başkanlarının katılımıyla, “kentsel dönüşüm” konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda İstanbul’daki 19 ilçede 48 alanın riskli ilan edildi. Bu alanların toplan büyüklüğü 13 milyon metrekareyi buluyor. Hiçbir vatandaşın mağdur olmaması için kira ve kamulaştırma yardımlarının sürdüğünün belirtildiği açıklamada bu tutarın 1 milyar liranın üzerine çıktığı da vurgulandı. Dönüşüm çalışmaları esnasında kimliksiz yapılarda ortaya çıkıyor.

Her türlü sorunun çözüme kavuşması için Bakanlığın güncel ihtiyaçlar kapsamında çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümün doğru ve çok hızlı bir şekilde uygulanabilmesi halinde şehrin ve vatandaşın karlı çıkacağını da sözlerine ekledi.

Canlanan İnşaat Sektörünün Ekonomiye Etkisi

İnşaat sektöründe yaşanan canlılık, ekonomik durgunluğa katkı sağlayacak kadar etkili. Sektörde yaşanan hareketlilik 200’den fazla yerli sektöre de katkı sağlıyor. 2013 yılında kurulan İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği, toplumu bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyor. Özlemi duyulan modern şehir yaşam alanlarına kavuşulması için çalışmalarını sürdüren dernek, deprem ve her türlü afet riskine karşı da güvenli evlerin üretilmesi için çalışıyor. Deprem riski taşıyan, eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış ve kentsel dönüşümden yararlanabilecek herkese kapısını açan dernek, faaliyetlerini özellikle kentsel dönüşümün yaşandığı ilçe ve mahallelerde sürdürüyor. Derneğin hedefleri arasında,

  • Kentsel Dönüşüm hakkında vatandaşların bilinçlendirilmesi,
  • Depremde yaşanma ihtimali olan can ve mal kayıplarının minimum seviyelere indirilmesi,
  • Uygulamada görülen eksiklerin ve vatandaş taleplerinin belirlenmesi,
  • Kültüre uygun, modern ve sürdürülebilir şehirlerin inşa edilmesi,
  • Bu konuda yetkili çalışmalar yapan kurumlara uygulamada yaşanan eksikler hakkında bilgi verilmesi,
  • Kentsel Dönüşüm kapsamında vatandaşa yardımcı olunması ve gerekli eğitimlerin verilmesi,
  • Tek Tek bina yenilenmesi yerine ada ya da alansal kentsel dönüşüm çalışması yapılması,
  • Çalışmaların öneminin vurgulanması ve
  • Sivil toplum kuruluşlarıyla ortak akıl birliğine varılması yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir