Kentsel Dönüşüme Kanun ile Yapılmış Olan Son Dokunuşlar; Neler Değişti?

- Kategori: Kentsel Dönüşüm
Kentsel Dönüşüme Kanun ile Yapılmış Olan Son Dokunuşlar

Kentsel dönüşüm Türkiye’nin sahip olmuş olduğu bu çehrenin çok daha iyi bir seviyeye gelmesine ve artık; gece kondu yapımı gibi bir anlayışın kalmaması noktasını hedeflemiş olan durumların başında gelmektedir. Kentsel dönüşüm konusunda devletten talep ya da emir gelebileceği gibi; bina sakinleri tarafından da gerekli başvurular yapıldığı zaman binanızın kentsel dönüşüme tabi tutulacağından haberdar olmanız gerekmektedir. Kentsel dönüşüm konusunda olmazsa olmaz noktalardan biri olan durumunun; hukuksal alt yapı olduğu da mutlaka akılda tutulması gereken durumlardan bir tanesidir. Hukuki alt yapısı olmayan bir başvuruda bulunduğunuz zaman bu başvurunun kabulü gibi bir durumun da söz konusu olmadığı bilinmelidir. Kentsel dönüşüm denildiği zaman ortaya koyulmuş olan hedeflerin çok yüksekte olduğu fakat erişilen sonuçların çok da verimli olmadığı bilinmelidir.

Kentsel Dönüşümde İzlenmesi Gereken Yol

Kentsel dönüşümde izlenmesi gereken asıl yolun kişilerin istekleri söz konusu olsun ya da olmasın genel ilkelere bağlı olarak oluşturulmuş olan bir yapılanmanın orya çıkarılmasıdır. Semtler arasında meydana gelen farklı prensipler bile şehirlerin genel yapılanmasını olumsuz yönde etkilemiş olan faktörlerin başında gelmektedir. Türkiye’de asıl olan eksikliğin bu prensip belirleme aşaması olduğu da altı çizilmesi gereken ana noktadır. Prensip yoksunluğu ve genel sistem bozuklukları nedeni ile kişilerin evlerini boşaltmış olmasına rağmen ve bu konuda zorluk çıkarılmamasına rağmen istenilen sonucun bir türlü elde edilememesi söz konusudur.

Türkiye’de Kentsel Dönüşümde Meydana Gelen Hatalı Tutumlar

Türkiye’de projeler kapsamında zaman zaman hak sahiplerinin hakkaniyetsiz bir yaklaşım ile karşı karşıya kalması gibi bir zorluğun ve tuhaflığın ortaya çıkmış olması bilinmesi gereken durumlardan bir tanesidir. Sizin içinde asıl olan her iki tarafın da hakkının korunması bu değişikliklerden memnun kalacağınızın bilincinde olmalısınız. Hak sahiplerine gerekli kira yardımlarının yapılmış olmasına rağmen evlerin devredilmesi ve yeni oluşturulacak olan yapılanmanın üzerine ödenmesi gereken miktar ile alakalı olan farklılıkların direkt olarak bu yeni kanun tasarıları ile düzenleneceği ümit edilmektedir.

Kanun ile Değişen Sistemler Nelerdir?

Kanun ile değişen sistemler kişilerin haklarının korunması konusunda geçerlidir. Riskli alan ilanı konusunda da değişim karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bir arazi üzerinde bulunan konutların %65i bozuk veya dayanıksız bir yapılanmaya sahip ise kentsel dönüşümün olmazsa olmaz özellik olarak karşımıza çıktığının da bilincinde olmanız gerekmektedir. Bu şekilde hem firma hem de birey bazında daha verimli bir sistem ortaya koyulmaya çalışılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir