Kira Fiyatları Patladı!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Yabancıların mağaza yatırımları, kentsel dönüşüm, üniversite öğrencileriyle yeni evlilerin kiralık ev arayışı, konut azlığı ve faizlerin ani yükselmesi kira fiyatlarını geçen yıla oranla yüz 50’ye yakın yükseltti!

Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve diğer büyükşehirlerde konut ve mağaza kira fiyatları geçen yıla göre yüzde 50’ye yakın yükseldi. Kiraların artmasında; afet yasası ile birlikte hareketlenen kentsel dönüşüm çalışmaları, yabancıların özellikle lüks semtlerde mağaza açma iştahlarının artması, üniversite öğrencileri ile yeni evlilerin ev arama talepleri, kiralanacak konut azlığı ve faizlerin yükselmesiyle konut alımını erteleyenlerin kiralamaya yönelmesi etkili oldu.

Faizler etkili

Yaklaşık bir yıldır uygulanan kentsel dönüşüm çalışmaları, aym bölgede kira fiyatlarını tetikledi. Daha çok İstanbul merkeze yakın Esenler, Zeytinburnu, Kağıthane, Kartal, Pendik gibi taşra bölgelerde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ile şehrin birçok noktasında kat karşılığı yenileme projeleri kira fiyatlarını tetikliyor.

Geçen yıl normal 500 TL’ye tutulabilen konutların kira bedelleri bugün itibariyle 800 TL’yi geçiyor.

Merkeze yakın yerlerde kira fiyatları 1000 -1500 TL seviyesinde.

Kiralık evlerde düşük metrekare taleplerinin yoğunlaşarak arttığına değinen Altm Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, ev alma taleplerinin faizlerin yükselmesi nedeniyle ertelenmesi ve kiralanacak konut azlığının özellikle kiralama piyasasında düşünülmeyecek fiyatları ortaya çıkardığını söyledi. Erilkun, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Bakırköy ve Kadıköy gibi merkezi yerlerde kira bedellerinde artışların oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

Yüzde 35 arttı

Eylül ayı itibariyle üniversiteler açılmaya başladı. Emlakjet.com’un yayınladığı veriler ise, İstanbul’da öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği semtlerdeki kira oranlarında yüzde 35’in üzerinde artışların yaşandığını ortaya koydu.

Rağbet 1+1’e Açıklanan verilerde, Beşiktaş’ta geçen yıl ortalama 1970 TL’den kiralanabilen 3+1 dairelerin kira oranlarının bu yıl 2100 TL’ye yükseldiği gözleniyor.

Yine öğrencilerin yoğun olarak tercih ettiği Üsküdar’da ise geçen yıl ortalama 550 TL olan 1+1 tipi dairelerin kira bedeli bu yıl 750 TL’ye yükseldi.

Yabancı iştahı fiyatları tetikledi

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Değerleme Departmanı Yöneticisi Şeyma Şehirli, yabancıların İstanbul’da mağaza kiralama iştahı nedeniyle kira fiyatlarının Nişantaşı Vali Konağı, Abdi İpekçi, Teşvikiye ve Rumeli caddelerinde m2’de 75-350 dolar arasında olduğunu ve geçen yıl bu fiyatların yüzde 50 oranında daha düşük seviyede bulunduğunu dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir