Kiracı ve Mal Sahibi Arasında Yaşanan Depozito Uygulaması Hakkında Bilinmeyenler

- Kategori: Gayrimenkul Rehberi
Ev sahibi ne kadar depozito isteyebilir sorusu her yeni kiralama sürecinde tarafların merak ettiği konular arasında yer alır. Kiracıların en büyük derdi olarak görülen konu, taşınma öncesinde ciddi bir yük oluşturur.

Ev sahibinin kiracıdan aldığı bir harç olarak da düşünülebilecek olan depozito, evi boşalttıktan sonra geri alınabilir. Evin kullanımı süresince oluşacak masrafların evi boşalttıktan sonra karşılanması için önceden istenen para, gerekli masrafların düşülmesinin ardından iade edilir.

         Depozito Bedeli 3 Aylık Kirayı Geçemez

Ev sahibinin en fazla kaç lira depozito isteyeceği Yeni Borçlar Kanunu’nda belirlenmiştir. Mal sahipleri kendi kafalarına göre depozito bedeli belirleyemez.

  • Konut ve iş yerlerinde mal sahibinin isteyeceği depozito bedeli 3 aylık kira tutarını aşamaz.

Güvence olarak alınması düşünülen meblağ, mal sahibinin onayı olmadan çekilemeyecek şekilde vadeli bir tasarruf hesabında tutulur. Güvence ya da teminat mektubu adıyla bilinen uygulama ise bankalarda muhafaza edilir.Banka güvenceleri iki tarafın rızası alındıktan sonra veya icra takibi yapılması halinde geri verilebilir.

Evi boşaltan bir kiracı, kullanımdan kaynaklanan boya ihtiyacını kendi karşılayarak depozitosunun iadesini isteyebilir. Bu şartlar altında önceden ev sahibi ile konuşmak ve mutabakat sağlamak iyi olur. Boş ve temiz bir ev kısa zaman içinde yeni bir kiracı bularak ev sahibinin yatırımının kesintiye uğramadan devam etmesini sağlar. İçinde kiracının olduğu bir ev emlakçılar vasıtasıyla yeni müşterilere gösterilebilir.

Depozitonun Geri Alınamadığı Durumlar Nelerdir?

Kira kontratları ev sahibi ve kiracı arasında imzalanır. Depozitoyla ilgili her detayın sözleşmede de belirtilmesi gerekir. Depozito ödemeleri isteğe göre bir şahit ya da noter huzurunda da yapılabilir. Mekânda oluşacak hasarın bedeli kadar kesinti yapıldıktan sonra depozitonun iade edilme şartlarının da sözleşmede yazılması gereklidir.

Depozito bedeli kira sözleşmesinin sonunda evde herhangi bir hasar oluşmaması durumunda iade edilmelidir. Herhangi bir hasar oluşmamasına karşılık depozitonun iade edilmemesi halinde kiracı hakkını mahkemeye başvurarak arayabilir. Kiracının evi tahliye etmeden önce gerekli bakım ve onarım işlerini tamamlaması gerekir. Su, doğalgaz, elektrik ve aidat giderlerinin ödenmesi kiracının yükümlülüğü altındadır. Hasar oluşmamış bir ev ve eşyalı olarak kiralanan bir dairede eşyaların kullanılır durumda ve eksiksiz olarak teslim edilmesi gereklidir. Ev sahibini zora sokacak bir durumda depozito bedelinin geri alınması da zorlaşacaktır.

Facebook Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Mart Ayı Konut Satış Rakamları Açıklandı!

TÜİK verilerine göre Türkiye’de Mart ayında 128.923 konut