Kiracıların Kabusu “Kötü Mal Sahibi”

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Bugüne kadarki yazılarımda mal sahibi olmak , mülk almak , mülkü kiraya vermekten bahsettim. Bugünse biraz empati yapma zamanı, yani bir de duruma “kiracı tarafından” bakalım.

Bugüne kadarki yazılarımda mal sahibi olmak , mülk almak , mülkü kiraya vermekten bahsettim. Bugünse biraz empati yapma zamanı, yani bir de duruma Kiracı tarafından” bakalım. Her ne kadar zaman zaman kiracıları eleştirebilsek de, biz de bir zamanlar kiracıydık ve “kötü mal sahibi insanı Ev sahibi yapar diye doğru bir atasözümüz bile vardır.

Kiracı olarak, mülkü size kiralayana karşı dikkatli olmanız gerekir. Her şey iyi başlayabilir ancak sonra kabusa dönüşebilir, o nedenle yapmanız gerekenleri bilmeniz ve riskleri ona göre almanız önemlidir.
Öncelikle mülkü kiralayan kişinin mal sahibinin olduğundan veya kiralamasına mal sahibi tarafından yetki verilmiş bir kişi olduğundan emin olmanız gereklidir.

Genelde, mülkün tapusunu görmeden kiralarız. Bize söylenene inanırız, nasıl olsa satın almıyoruz bize ne deriz. Oysa mal sahibi, sizinle görüşen kişi olmayabilir. Daha sonra sorun yaşamamak hatta üzülmemek için Tapu kaydını istemenizi ve bu maliki tapudan kontrol etmemizi öneririm.

Tarafların hak ve hukuklarını anlatan, neyi kiraladığınızı ve şartları ifade eden yazılı bir Kira sözleşmesi yapmanız önemlidir. Bu sözleşmede mülkü nasıl devraldığınız, içinde demirbaş sayılabilecek herhangi bir ürün olup olmadığı (Kombi veveya Klima ..vs gibi) belirtilmeli, varsa bu ürünler modeli, cinsi ve sayıları ile yazılmalıdır.

Kiralama süresi ve Kiralama süresinin sonunda bu demirbaşların kimde kalacağı da kontratta yer almalıdır. Eşyalı kiralıyorsanız eşyaların resmini çekip koymanızı özellikle öneririm. Kira kontratında her ayın kirasının nasıl ve nereye ödeneceği, geç ödenmesi durumunda ne olacağı, depozito miktarı, gelecek yıllarda uygulanacak kira artış oranı açıkça belirtilmelidir.

Mülkü teslim alırken, ayrıca bir tutanak tutmanız da faydalıdır. Çünkü her zaman Kira Kontratı tarihi ile mülkün kira başlangıcı aynı olmayabilir. Bu nedenle yerin bir tutanakla devri önemlidir. Mal sahibi eski kiracıdan kalan borçları size yıkmak isteyebilir. Bunu önlemek için kira kontratına, eski borçların çıkması halinde bundan kendisinin yükümlü olduğuna dair bir madde ilave etmeyi doğru bir hareket olacaktır. Ayrıca mümkünse, mal sahibinin Elektrik, su, Doğalgaz gibi Tesisat düzenlerinin sistem bağlantıları kapattırmış olarak size teslim etmesini tercih etmelisiniz.

Böylece, eski borçlar sizin sıkıntınız olmaz. Apartman yöneticisi ile görüşüp mülkün aidat borcu olup olmadığını da kiralamadan önce öğrenmelisiniz. Bu arada, kiracı iseniz ve mülkü terk ediyorsanız, aynı konu sizin için de geçerlidir. Elektrik, su, Doğalgaz üzerinizde ise, bunları kapattırın. Gelen kullanıp sonra borcu ödemeyip gidebilir, siz de gereksiz yere uğraşırsınız. Mümkünse, kişi hem kiralarken hem de satın alırken bu tür bağlantıları kapalı alıp, kapalı teslim etmeyi tercih etmelidir.

Kira ödemelerinizi banka aracılığı ile yapın ve dekontlarınızı saklayın. Daha sonra kiraların ödenmediğinin iddia edilmesi gibi istenmeyen bir durumla karşılamamanız için ödemeleri elden yapmayı tercih etmeyin. Zaten kanunen de 500 TL üzerindeki kira miktarı için bunu yapmalısınız. Eğer mülkü Kira Kontratı süresi boyunca başınız ağrımadan kullanma gibi derin bir arzunuz varsa ve bu konuda para harcamaktan çekinmiyorsanız, kira kontratını tapuya şerh ettirmek için mal sahibi ile pazarlık yapabilirsiniz. Bu durumda mal sahibi, kontratınız devam ederken mülkü satsa bile kira süresi sonuna kadar sizi çıkartması mümkün
olmayacaktır.

Çünkü Tapu şerhli kontratlar alıcı tarafından biliniyor durumdadır (alıcı kontratı bilmediğini veya kabul etmediğini iddia edemez). Ancak bu işlemde, önce kira kontratını noterden geçirmek, mal sahibinin şerhe muvafakat etmesi gibi şartlar vardır. Noterden geçerken ödenecek damga vergileri ciddi bir miktar tutacaktır, çünkü bunlar kira kontratının süresine paralel şekilde hesaplanır. Böyle bir talepte bulunmanız şart değilse
(örneğin içeriye ciddi bir Dekorasyon parası harcamıyorsanız ya da mülk sizin için vazgeçilemeyecek kadar önemli değilse ) şerh yolunu tercih etmek çok masraflı olacaktır. Konut kiralamalarında değil ama Ticari alan kiralamalarında mülkün içine yapılan masraf fazla olabileceğinden şerh konusu önemlidir.

Ayrıca mal sahibinin ve onun dışında ulaşabileceğiniz en az bir akrabasının telefonlarını almanızı ve aynı şekilde kendi telefonlarınızı da onlara vermenizi öneririz. Dünyanın bin türlü hali var, ne olur ne olmaz.

Cansel Turgut YAZICI

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir