Konut Kredisiyle Ev Satın Almanın Avantajlı Yönleri

- Kategori: Konut Kredisi
Son yıllarda ev sahibi olmanın en kolay yolu olarak görülen konut kredisi, pek çok avantajı da beraberinde getiriyor.

Ev sahibi olma kararı verenler için konut kredisiyle ev satın almanın avantajlı yönleri nelerdir sorusu büyük önem kazanıyor. Uzun vadeli ve yüksek tutarlı bir borç altına girmek ilk anda tüketiciler için ürkütücü olabilse de; yapılacak hesaplama konut kredisi ile ev sahibi olmanın çok daha avantajlı olacağı anlaşılacaktır. Ev sahibi olmak için birikim yapmak özellikle de kirada oturanlar için hayli zordur. Uzun yıllar boyunca birikim yapma gayreti sürerken, ev fiyatlarının da sürekli artıyor olması adeta boşa kürek çekmek gibi bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Ev sahibi olmak için yeterince birikimi olmayan kişiler için aile üyelerinden borç istemenin de artık sık başvurulan bir durum olmadığı düşünüldüğünde; konut kredileri en mantıklı çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Konut Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Konut kredisinin en önemli avantajı şüphesiz ki; kira öder gibi konut kredisi taksitlerini ödeyerek kendi evine sahip olma imkanı tanımasıdır. Bazı durumlarda kira tutarının üzerine bir miktar daha ekleme yapılarak başlanan konut kredisi ödemeleri, kısa süre sonra ödenecek kira tutarının altına bile düşmektedir. Yıllar içinde evin kazanacağı değer de hesaba katıldığında ortaya çok avantajlı bir alışveriş çıkmaktadır.

Konut kredilerinde sabit faizli ödeme planının seçilmesi halinde kredi vadesi boyunca hep aynı tutarda kredi ödenmektedir. Ev kirası yıldan yıla artış gösterecekken, konut kredisi taksitleri aynı kalacağından birkaç yıl içinde kredi ödemesi de kolaylaşmaktadır.

Konut Kredisinde Uzun Vade Avantaj Sağlar mı?

Konut kredisinin en önemli özelliklerinden biri olan uzun vadeli borçlanabilme imkanıdır. Bu sayede yüksek tutarlı olan konut kredisi bütçeler üzerinde olumsuz etki yaratmadan 120 aydan bile daha uzun vadelerde ödenebilmektedir. Ülkemizde en fazla tercih edilen konut kredisi vadesi 120 aydır.

Konut kredisiyle ev satın almanın avantajlı yönleri arasında; faiz oranlarının düşmesi ya da ödeme koşullarında değişiklik olması durumunda yeniden yapılandırma imkanının bulunması da sayılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir