Konutta metrekare netleşiyor!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Yeni İmar Kanunu brüt ve net metrekare farkı sorununu ortadan kaldıracak

Konut satışlarında brüt ve net metrekare farkı yeni İmar Kanunu’na eklenecek bir madde ile ortadan kalkıyor. Bakan Erdoğan Bayraktar “Artık projede yer alan metrekare ile tapudaki rakam birbirinin aynı olacak” dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev alan vatandaşların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan metrekare oyununa son verecek adım atıyor. Bakan Bayraktar, yapılacak yasal düzenleme ile artık projede, satışta ve tapuda evin net metrekaresinin kullanılacağını belirtti. Bayraktar, “Özellikle yabancılar gelip Daire alıyor 180 metrekare deniyor. Eve gidince 80 metrekare çıkıyor.

‘Sana garaj verdim, bodrum verdim, bahçe verdim’ deyip yanıltıyorlar” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Konut satışlarında yaşanan metrekare sorununu çözeceklerini söyledi. Bayraktar, bunun için yasal düzenleme gerektiğini belirtirken, TBMM‘ye sevk edilecek yeni İmar Kanunu taslağına bir madde ekleyerek metrekareleri netleştireceklerini ifade etti.

Bayraktar, vatandaşların sık sık bu konuda sorunla karşılaştıklarını belirterek, projede görülen metrekare ile evin gerçek metrekaresinin birbirinden çok farklı olduğunu söyledi. Bayraktar, “Farklı metrekareleri kaldıracak bir çalışma yapıyoruz. Evin net metrekaresi neyse, belediyeden öyle geçecek, satarken öyle satılacak ve tapuda da o metrekare yer alacak” dedi.

BİR TEK DUVARLAR ÇIKACAK

Bayraktar, bu konuda özellikle yabancıların ciddi sorunlar yaşadığını belirtirken, “Sana, garaj, çatı verdim diyorlar. Onu engellememiz lazım. Daire satışlarında istenildiği gibi metrakere gösterme dönemi bitecek. Dairenin izdüşümünden, yalnızca duvarları çıkarak net metrekaresi belirlenecek” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir