Kozyatağı’nda Konut Fiyatları Hangi Seviyelerde?

- Kategori: Emlak Haberleri
Özellikle son yıllarda konut geliştiricileri tarafından ilgi gören Kozyatağı, gelişimini sürdürüyor.

Yapılan araştırmalara göre bölgedeki konutların birim metrekare fiyatları 6 bin ila 10 bin TL arasında değişiyor. Konut üreticileri için bir çekim merkezi haline gelen bölge, hızlı bir şekilde devam eden ve kullanıma açılan toplu taşıma ulaşım seçenekleriyle de değer kazanıyor.

Kozyatağı’nda özellikle Atatürk Caddesi ve İnönü Caddesi konut yatırımcılarının tercih ettikleri adresler arasında sayılabilir. Konut fiyatlarının belirlenmesinde ve değişiminde bu iki caddenin baz alındığını belirten yetkililer, değerin bu iki caddeye olan yakınlık ve uzaklığa göre değiştiğinin de altını çiziyor.

Ailelerin Oturum Amaçlı Tercihleri

Yüksek katlı ve site tarzında yapılanmaların mevcut olduğu bölgede konutların orta ve orta-üst gelir grubuna hitap ettiği biliniyor. Kozyatağı’nın hem sahile hem de bağlantı yollarına yakın olması alıcıları her dönem pozitif yönde etkileyen önemli bir avantaj. Yatırımdan ziyade yaşamak için tercih edilen bölgede markalı yeni konut projelerinde 3+1 ve 4+1 dairelere ağırlık veriliyor.

  • Markalı konut rakamlarının KDV’den arındırılmış haliyle yaklaşık 6.000 – 10.000 TL/metrekare aralığında değiştiği söylenebilir.

Bu rakamlara karşılık bölgede dairelerin şerefiyelerine göre 16.000 TL/metrekare gibi birim fiyatlara rastlamak da mümkün. 2016 yılı ağırlıklı bölge ortalamasını ise 8.750 TL/metrekare olarak tespit edilmiş durumda. Konut tipi dağılımına bakıldığında bölgede 4 proje üzerinden tip dağılımı analizi yapılırken 3+1 ve ardından da 4+1 ve 2+1 konut tipinin talep gördüğü söylenebilir.

2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporuna göre Kozyatağı;

  • 2013 yılında %1,
  • 2014 yılında %17,
  • 2015 yılında %24 ve 2016 yılında %10 değer kazanmış durumda.

İstanbul’da yer alan 34 bölge içinde fiyat artışında 17. sırada yer alan Kozyatağı, Anadolu Yakası’nın merkezi olma eğilimini devam ettiriyor. Kentsel dönüşümle adını duyuran Fikir Tepe ve Kartal’a olan yakınlığıyla da değer kazana bölge, geleceğe güvenli bir yatırım yapmak isteyip de gayrimenkulü seçenlerin ilgi odağı halinde.

Kozyatağı güncel konut projeleri arasında; Mesa Kozyatağı, Plus Life, Incity, Flora Suit, Flora Residence ve AND sayılabilir.

Facebook Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Ev Satmak İçin İdeal Dönem Bahar Ayları

Evini satmayı düşünenler için yatırımlarının en karlı şekilde