Kredi Notu Öğrenme Ziraat

- Kategori: Konut Kredisi
Kredi notu, özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredilere yönelik başvuruların değerlendirilmesinde büyük önem taşımaktadır.

Kredi notu öğrenme Ziraat Bankası ve diğer bankalar tarafından sunulan hizmetler arasında yer almaktadır. Kredi notu, özellikle yüksek tutarlı kredilerin kullanımı için yapılan başvuruların değerlendirilmesinde daha da önem kazanmaktadır. Finansal tüketicilerin kullanmış oldukları kredi ürünlerinin ödemelerinde dair performanslarını gösteren kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmakta ve üye kuruluşlarla paylaşılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, ülkemizde sektöre yön veren dokuz bankanın ortak girişimiyle kurulan bir kurumdur. Diğer bankalar ise, Kredi Kayıt Bürosu’na üye olarak bilgi paylaşımında bulunmaktadırlar. Bankaların müşterilerinin kullandıkları kredi ürünlerinin ödemeleri ile ilgili bilgileri Kredi Kayıt Bürosu ile paylaşmaları ve bu bilgilerin analiz edilmesi sonucunda kişilerin kredi notları hesaplanmaktadır.

Kredi Notu Üzerinde Etkili Olan Unsurlar Nelerdir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi notunun hesaplanmasında dikkate alınan unsurların başında, bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları gelmektedir. Kişilerin kullandıkları kredilerin taksitlerini ve kredi kartı ekstrelerinde bulunan asgari tutarları vadelerinde ödemeleri kredi notunun yükselmesini sağlamaktadır. Ödemelerin son ödeme gününde sonra yapılması ise kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Mevcut borçluluk durumu da kredi notu üzerinde oldukça etkili olan unsurlardan biridir. Kapatılmış krediler, teminatlı ya da teminatsız devam eden borçların bakiyeleri ve kredi limitleri kredi notu hesaplanmasına dâhil edilmektedir. Yakın tarihte kullanılan krediler ise, henüz ödeme performansı belli olmasa da kişinin risk oranının yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca, genel kanının aksine hiç kredi kullanmayan ya da çok az kullanan kişilerin kredi notları kredi kullana ve düzenli ödeme yapan kişilere göre daha düşük hesaplanmaktadır.

Kredi Notu Nereden Öğrenilebilir?

Kredi notunu öğrenmek için başvurulabilecek ilk kaynaklardan biri Kredi Kayıt Merkezi markası olan Findeks’in internet sitesidir. Findeks internet sitesinde üyelik formunun doldurulup belirtilen ödemenin yapılmasıyla kredi notu ve detayına ilişkin bilgiler edinilebilmektedir. Kredi notu öğrenme Ziraat Bankası internet ya da cep şubesi aracılığıyla olabildiği gibi şubelere direkt başvuru yoluyla da olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir