Maltepe’ye 136 Dönümlük Disneyland Yapılacak

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Anadolu yakasının son dönemde değeri giderek artan ilçelerinden biri olan Maltepe’de kentsel dönüşüm hareketi hızla devam ediyor.

lçenin dönüşüm planı içerisinde oluşturulacak parkların bir tanesi 136 dönüm üzerinde disneyland benzeri olacak.

İstanbul‘un sahil şeridinde bulunan Maltepe 450 bin nüfusuyla gelişimini devam ettiriyor. Bölgede yoğun olarak gözlemlenen Gecekondu ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için hızla çalıştıklarım belirten Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, TOKİ ile koordinasyon ve uyum içerisinde çalıştıklarını, TOKİ bloklarında 285 daireye mahsuplaşma yoluyla Başıbüyük‘teki Gecekondu sahiplerini yerleştirdiklerini söyledi. Kentsel dönüşümün Maltepe‘de Başıbüyük-Gülsuyu ve Gülensu Esenkent mahallelerinde başlayacağını söyleyen Zengin, Van ve Düzce depremleri bize gösterdi ki; vatandaşlarımıza iyi barınaklar kurmamız gerekiyor. Çarpık yapılan binalarda oturan insanlara işgalci gözüyle bakmamamız ve gecekondu sahiplerine de haklarını teslim etmemiz lazım”diye konuştu. Maltepe‘de etap etap tamamlanan dönüşüm hareketinin birinci etabının tamamlandığım da belirten Belediye Başkanı, insanlara ev vermekle sorunun çözülmediğini istihdam sağlanması gerektiğini de vurguladı.

Maltepe‘de 40 bin civarında bina olduğunu söyleyen Zengin, bu rakamın 7 bin 400’ünün gecekondulardan oluştuğunu kaydetti. Gecekonduların dönüşmesinin zor olmadığını vurgulayan başkan, 30-40 yıl bir arada yaşamış insanların birbirinden ayrılmaması gerektiğini de söyledi. Maltepe‘de büyük boş alanlara park yapmak istediklerini söyleyen Zengin, Başıbüyük Mahallesi’nde 136 dönümlük Arazi üzerinde kuracağımız Maltepe Bölge Parkı içine disneyland‘ın benzerini yapacağız. Maltepe Bölge Parkı içinde Disneyland, Hobi Bahçeleri, hayvan barınakları, çocuk parkları, spor sahaları ve yetişkinler için sosyo-kültürel mekânlar da böyle olacak. Kent ormanın içine çim kayağı, Seyir Terası, kır gazinosu, mesire yerleri, paintball alanı ve arboterumun yanı sıra çocuklar için masal evleri ve oyunlarından oluşan masal diyarı da yapacağız” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir