Miras Hukuku Mal Paylaşım Oranları Nelerdir?

- Kategori: Gayrimenkul Rehberi

Miras hukuku mal paylaşımı, miras hakkı olan kişilerin haklarını güvence altına almak için yapılan bir haktır. Bu şekilde mirasçılar tüm haklarını hukuk ile güvence altına almaktadır. Miraslarda belirli oranlarda mal paylaşımı yapılmaktadır. Buna göre bir mirastan birçok mirasçı hak sahibi olabilmektedir. Miras bırakan kişinin eşi, çocukları mirasta hak elde eden ilk isimler arasında yer almaktadır. Miras hukuk mal paylaşımı mirası bırakacak olan kişinin ölmesi ile birlikte başlayan süreci temsil etmektedir. Bu süreçte hangi mirasçılaya mirastan ne kadar pay düşeceği hesaplanmakta birçok farklı iddaa ortaya atılmaktadır. Miras bırakacak kişi vefat etmediği durumda mirasçıların mal varlığından pay elde edebilmesi mümkün değildir ve bunun için dava açma hakkı da hiçbir mirasçıya verilmemiştir.

Yasal Mirasçılar Nasıl Belirlenmektedir?

Miras hukuk mal paylaşımına göre mirasçılar belirlenmektir. Buna göre mülk sahibi olan kişinin çocukları direk olarak alt soy kabul edilmekte ve yasal mirasçı olabilmektedir. Çocuğu olmayan bir miras sahibinin yasal mirasçıları ise annesi ve babası sayılmaktadır. Anne ve babanın ikisi de eşit haklara sahip birer mirasçıdır. Anne ve babası olmayan bir mülk sahibinin yasal mirasçıcı bir üst kademe büyükannesi ile büyükbabası olmaktadır. Miras bırakan kişinin eşi de yasal mirasçılar arasında yer alan bir isim olarak bilinmektedir.

Mülk sahibi olan kişilerin çocukları yasal mirasçıdır ve alt soy olarak kabul edilmektedir. Miras bırakan kişinin eşi yaşıyorsa mirasın dörtte birinde söz sahibi olabilmektedir. Bu oranın kalanı ise alt soya aittir. Mülk sahibi olan kişinin yaşayan eşi ve anne ile baba yasal mirasçı ise bu durumda eşe mirasın yarısı düşmektedir. Miras bırakan kişinin büyükannesi ve büyükbabası ile eşi mirasçı konumunda ise eş mirasında yüzde 75’inin sahibi sayılmaktadır. Miras bırakan kişinin hiçbir yasal mirasçısı bulunmuyorsa tüm mirasın tek sahibi  hayatta olan eş olmaktadır.

Miras Hukuk Mal Paylaşımında Miras Pay Oranları

Miras hukuku mal paylaşımına göre miras sahibinden kalan mirasın yarısı çocuklar arasında bölüştürülmektedir. Yasal mirasçı olarak kalan anne ve baba mirasın dörtte birine sahip olmaktadır. Yasal mirasçı konumunda eğer mülk sahibinin kardeşler yer alıyorsa mirasın ancak sekizde birine sahip olabilmektedir. Yasal mirasçının sağ kalan eş olduğunda durum diğer yasal mirasçılara göre farklılık göstermektedir. Miras hukuku mal paylaşımına göre tüm mirasçılar belirli bir dereceye göre değerlendirilmekte ve hak sahibi olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir