Müze Konseptli Cadde Antalya’da Hayata Geçiriliyor

- Kategori: Emlak Turizm
Dünyanın ilk müze konseptli caddesi olma özelliği taşıyacak olan proje, Antalya’da yapılıyor. 11 Ocak’ta yapılacak ihaleyle birlikte Doğu Garajı ve çevresi Kentsel Tasarım Çalışmalarıyla yeni bir yüze kavuşacak.

Ali Çetinkaya Caddesi “Güneş Doğudan Yükseliyor” sloganı ile yeniden düzenlenecek. Bölgenin turistik açıdan bir cazibe merkezi haline dönmesini sağlayacak olan çalışmalar 11 Ocak’ta yapılacak ihaleyle start alacak.

Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi

11 Ocak Çarşamba günü Büyükşehir Belediyesi yönetiminde ihaleye çıkacak olan proje tamamlandığında,

  • Bina cepheleri,
  • Modern kaldırımları,
  • Rengârenk gölgelikleri,
  • Kent mobilyaları ve
  • Orijinal ışıklandırmalarıyla Antalya’ya gelenlerin görmeden dönemeyeceği bir cazibe merkezi halini alacak.

Çalışmaları büyük bir titizlikle takip eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bölgenin Antalya için son derece değerli köşelerinden biri olacağını da duyurdu. Proje 850 metre uzunluğundaki caddeyi kaplıyor. Kentsel tasarım düzenlemesi yapılacak olan cadde, müze konsepti ile hazırlanacak. Cadde boyunca 7 adet sergi küpü yer alacak ve Doğu Garajı kazısından çıkacak olan tarihi eserler burada sergilenecek. Projede yer alan detaylara göre alana 3 bin 500 metrekarelik yeşil alan ve 2 adet süs havuzu da inşa edilecek.

         Bölge Turizm Merkezi Olacak

“Güneş Doğudan Yükseliyor” sloganı ile hayata geçirilen projede 89 binanın caddeye bakan kısımları kaplamalar eşliğinde yenilenecek ve klima üniteleri saklanacak. Caddeye bakmayan cephelerdeyse sıva tadilatı ve boya uygulamasıyla doğal taş kullanımı hayata geçirilecek. Kaldırımlara engelliler için takip taşları döşenecek. Projede yer alacak olan işyerlerine ulaşımın kolay olması için servis yolları yapılacak. Bölgeye araç girişlerinin ise belli saatler içinde olması sağlanacak. Meydan Kavşağı’nda da düzenlemelerin yapılacak olması nedeniyle bölge esnafının çalışmalardan etkilenmemesi için titizlik gösterilecek.

İnşaatı devam eden Kültür ve Ticaret Merkezi Projesi, Nekropol Projesi ve Ali Çetinkaya Caddesi üzerinde yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Doğu Garajı şehrin en önemli turizm merkezi haline gelmiş olacak. Doğu Garajı ve Çevresini kapsayan Kentsel Tasarım Projesi halkın onayına sunulmuş ve %93’lük evet oyuyla kabul edilmişti. Turizmde yaşanan krizden en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Antalya’da yapılan yenilikler turistlerin yeniden rotasını Türkiye’ye çevirmesine yetecek şekilde planlanıyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin yeniden bu bölgeye çevrilmesinin beklendiği 2017 yazına kadar çalışmaların tamamlanması hedefleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir