Riskli kamu binalarının yerine park yapılacak!

- Kategori: Emlak Haberleri
@Proje Lansman

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, kentsel dönüşüm kapsamında, afet riski taşıyan kamu binaları yenilenecek.

Açıklamaya göre, yapılaşmanın ve nüfusun yoğunluğunun çok olduğu Şehir merkezlerindeki riskli Kamu Binaları başka bölgelere taşınabilecek.
Kentsel dönüşümle can ve mal güvenliğini sağlamanın yanında daha yeşil şehirler tasarlayan Bakanlık, yıkılan kamu binalarının yerlerine yeşil alan, park ve rekreasyon alanı yapacak. Böylece vatandaşın rahat nefes alabileceği, kent hayatının yorgunluğunu atabileceği mekânlara kavuşması sağlanacak.

Van’dan başlayacak

Uygulamaya, önceki yıl 23 Ekim ve 9 Kasım’da yaşanan depremlerin ardından Bakanlık tarafından yeni İmar Planları yapılan Van‘dan başlanacak.
Bu çerçevede Van Valiliği ile alınan karar doğrultusunda, kentte geniş alana ve makine-araç parkına sahip Devlet Su İşleri, İl Özel İdaresi, Karayolları Bölge Müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşları, Şehir dışına çıkartıldı. Aynı şekilde askeri tesislerin de Edremit ilçesine taşınmasına yönelik imar planlama çalışmaları tamamlanarak, gerekli yerler ayrıldı.
Şehir dışına taşınacak Kamu Kurumları ve askeri alanların yerleri ise büyük ölçüde park, rekreasyon, yeşil alan gibi vatandaşın ihtiyaç duyduğu donatılar olarak planlandı.

‘Kişi başına 18 metrekare yeşil alan’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kentsel Dönüşüm kapsamında kurulacak yeni şehirlerde yeşile ağırlık verileceğini ifade etti. Bayraktar, dünya standartlarında kişi başına 8-12 metrekare yeşil alan bulunduğunu, kendilerinin bunun üzerine çıkarak kişi başına 18 metrekare yeşil alan hedeflediğini kaydetti.
Kentsel dönüşümle ülkenin daha düzenli bir çevreye kavuşacağını da vurgulayan Bayraktar, bu kapsamda büyükşehirlerde kamu binalarına ait bahçelerin otopark olarak kullanılmasının, ayrıca park, yeşil alan, yol ve meydanların altına da kapalı otoparkların yapılmasının planlandığını da bildirdi.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir