Sıfır Daire Satın Almak İsteyenler İçin Yasal Süreç Nasıl İşler?

- Kategori: Emlak Haberleri
Bir evi beğendiniz ve sıra satın alma sürecine geldi. Pek çok kişi için en zorlu dönem olarak değerlendirilen işlemler herhangi bir sorunla karşılaşılmadan tamamlanabilir.

En fazla iki iş günü içinde tamamlanabilecek olan işlemler hakkında daha önceden bilgi sahibi olmak veya bu aşamada bilirkişilerden destek almak sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesini sağlayacaktır.

  • Satın alma süreci ilgili belediyeler ve tapu dairesindeki işlemlere göre değişiklik gösterebilir.

Belediyeler tarafından yapılacak işlem rayiç bedelinin belirlenmesi olacaktır. Evin satın alma bedelinin ilgili belediyeye bildirilmesi işlemlerin resmileşmesini sağlamış olur. Bu beyanın gerçeği yansıtmaması halinde taraflar ciddi ceza ve vergi yüküne maruz kalabilir.

         Tapu Harç Miktarının Belirlenmesi

Tapu harç miktarını belirleme esnasında kullanılacak olan satın alma değerinin düşük gösterilmesi halinde ‘’ Tapu Harcı ‘’ cezası uygulaması devreye alınır. Rayiç bedelinin düşük gösterilmesi, evin satılması söz konusu olduğunda da fazla vergi ödenmesine neden olabilir. Alış ve satış fiyatı arasındaki fark büyüdükçe vergi yükümlüğü de artacaktır. Rayiç bedeli belirlendikten sonra alıcı ve satıcının ortaklaşa ödediği tapu harcı, anlaşmalı olunan banka hesap numarasına aktarılır. Alınan evraklar eşliğinde tapu başvuruları gerçekleştirilebilir. Tapuya giderken hazır bulundurulması gereken evraklar arasında;

  • Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi,
  • Tapu aslı ve fotokopisi,
  • Fotoğraf,
  • Ev üzerinde alınacak borç olmadığına dair yazı ve
  • Konut kredisi kullanılıyorsa banka ipotek evrakları sayılabilir.

Randevu alınarak yapılan işlemlerde tarafların vakit kaybı yaşamasının önüne geçilir. İnşaatı halen devam eden bir daire satın alıyorsanız inşaat bitmediği için tapu da alamazsınız. Bu aşamada emlak vergisi de verilmez.

  • Kat irtifalı arsa tapusu alıyorsanız, belediyeye emlak vergisi bildiriminde bulunmanız gereklidir.

Tapu işlemlerini tapuya gitmeden önce tamamlanacaklar ve tapu dairesinde yapılacaklar olarak ikiye ayırmak zamanın verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

     Tapu İşlemi İçin Nasıl Randevu Alınır?

Tapu müdürlüklerine yapılacak başvurular için ALO 181 Tapu ve Kadastro hattı üzerinden her türlü bilgi alınabilir. https://randevu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden de online başvurular yapılabilir. İşlemlerin belirlenen gün ve saatte yapılacak olması sebebiyle gerekli özenin gösterilmesi önemlidir.

Verilen adresler üzerinden randevu almak isteyenlerin TC kimlik numarası ve Tapu senedi bilgilerini hazır etmesi gereklidir. Randevu saatinden en az 15 dakika öncesinde alanda olunması önerilir. Aksi taktirderandevu iptali söz konusu olabilir. Gerçek ya da tüzel kişiler aynı gün içinde sadece bir randevu alabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir