Silivri Gayrimenkul Rehberi

- Kategori: Bölge Analizi
İstanbul iline bağlı olan Silivri; Tekirdağ, Marmara Ereğlisi, Büyükçekmece, Çatalca ve Marmara Deniziyle komşudur.

Sakin ve temiz havasıyla bilinen Silivri, İstanbul’a olan yakınlığıyla dikkat çeker. 4 mevsim ilçede yaşayanların nüfusu yaklaşık olarak 155 bin civarındadır. Silivri’nin en kalabalık mahallesi 27 bine yaklaşan nüfusuyla Yeni Mahalledir. En küçük yaşam merkezleriyse 140 kişiyle Küçük sinekli ve 211 kişiyle Bekirli’dir. Bölgedeki köy nüfusu giderek azalırken kırsal alanlardan kentsel alanlara yoğun bir göç yaşanmaktadır.

  • Yerleşik nüfusun ağırlıklı bölümünü Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, eski Yugoslavya ve Arnavutluk’tan göç eden Türk vatandaşları oluşturur.

Sosyo ekonomik derecesi C olan bölgede emlak sektörü son dönemlerin en hareketli günlerini geçirmektedir.

Silivri’de Ulaşım; önemli karayolu üzerinde yer alan bölge aynı zamanda Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi merkezlerinin de girişi olma özelliği taşımaktadır. Çevredeki büyük yerleşim ve sanayi merkezleriyle şehir merkezi modern otoyollarıyla bağlantılıdır. Bölgedeki denizyolu imkânlarının daha çok tercih edilir hale getirilmesi şarttır. Silivri’nin tüm merkezlere ve yazlık sitelerin bulunduğu bölgelere anayol bağlantıları bulunmaktadır. Köyler birden fazla seçenekle Silivri merkezine bağlanmaktadır.

Bölgenin gayrimenkul yatırım analizi yapıldığı zaman her geçen gün değerlendiği dikkat çekmektedir. Silivri’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt olarak alındığında konut satış fiyatları, son 10 yılda %200 oranında bir artış göstermiştir. Satılık ev fiyatları, bu yükselişini 2016 yılının son çeyreğinde de sürdürmüş ve rakamlar 200 bin TL seviyesine ulaşmıştır.

Silivri’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt olarak alındığında konut aylık kira fiyatları, son 10 yılda %220 oranında bir artış göstermiştir. Kiralık ev fiyatları, bu yükselişini 2016 yılının son çeyreğinde de sürdürmüş ve rakamlar 850 TL seviyesine ulaşmıştır.

Silivri Yatırım Geri Dönüş Süresi

Silivri’deki nüfusun ağırlıklı yaş ortalaması 25 ila 40 yaş ve üzeridir. Bölgede yaşayanların %65’lik kısmı evli ve kalan %35’lik kısmı ise bekârdır.

  • Silivri’de 100 metrekare büyüklüğündeki 2+1 daire ölçüt alındığında, konut yatırım geri dönüş süresinin 21 yıl olduğu belirlenmiştir. 

Bu süre İstanbul ve Türkiye ortalamalarının çok üzerindedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir