Sırapınar Köyü Konut Analizi

- Kategori: Kentsel Dönüşüm

Birçok çalışmanın yürütüldüğü ve İstanbul’un gözde semtlerinden birisi olmaya başlayan Sırapınar Köyü, Konut Analizi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda dönüşüme uygun olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Çekmeköy ilçesinin fay hattından uzak bir noktada olması sebebiyle hem mahallelerinde hem de köylerinde gerçekleşen projeler daha da değerli hale gelmiştir. Etrafında yer alan tüm semtlerin yenilenmesiyle birlikte Sırapınar Köyünde de çalışmalar başlatılmıştır. Ormanlık araziye yakın olması sebebiyle inşaat firmalarının bölgeye büyük ilgisi vardır.

Planlandığı gibi yapılacak olan sitelerin tamamlanmasıyla birlikte birçok yatırımcı şimdiden satış ofislerinde yerini almıştır. Ayrıca doğayla baş başa olmak isteyen doğa severlerde projeye büyük önem vererek çalışmaları takip eder. Çekmeköy Konut Analizi çalışmalarında arazi araştırmaları dışında, aynı zamanda mimari olarak da incelemeler yapılır. Bunun sebebi ise doğanın manzarasına aykırı olmamak ve uyum sağlamaktır.

Sırapınar Köyü Kentsel Dönüşüme Uygun Mudur? 

Mahallelerinin tamamı dışında bulunan dört köyünden birisi olan Sırapınar köyü de kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmiştir. Ormanlık arazinin yakınlarında bulunması sebebiyle bölgeye ilgiyi arttırmak ve daha çok ziyaretçi gelmesini sağlamak için çalışmalara başlanmıştır. Çekmeköy Bölge Analizi ile planlanan çalışmalar da özellikle yabancı turistlerinde gelmesini amaçlayarak turizme katkı sunması beklenir. Bunların yanı sıra kültürel olarak da birçok çalışmanın yer aldığı bölgede üniversiteli gençlerinde dahil olması hedeflenir. Hem bölgenin değerinde artış sağlamak hem de ekonomiyi canlandırmak amacıyla yapılan yenilikler ile bölge oldukça popüler hale gelmiştir.

Yapılan Çalışmalar Ekonomiye Katkı Sağlar Mı?

Kentsel dönüşüm planlarının hayata geçirilmesinde amaç modern ve yeni bir görüntüye sahip olmasını sağlamaktır. Ancak bunun dışında ise özellikle biten ekonominin canlanması hedeflenir ve bu duruma uygun olarak çalışmalar belirlenir. Birçok ilçede uygulanan kentsel dönüşüm projeleriyle hedefe ulaşılmış ve başarı sağlanmıştır. Daha eski dönemlerde herkesin yaşamak istemediği Çekmeköy günümüzde yapılan çalışmalara istinaden herkes tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Özellikle site alanında gelişme göstermesiyle birlikte, her kesimden nüfusa sahip olmayı başarmış ve istediklerine ulaşmışlardır. İstanbul Emlak sektörünü de olumlu yönde etkileyerek piyasada hareketlilik sağlanmıştır. Deprem yönetmeliğine uyum sağlanan projelere sahip olmak için satış ofislerinden bilgi alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir