Süleymaniye Mahallesi

- Kategori: Kentsel Dönüşüm

Süleymaniye Mahallesi Eminönü tarihi yarım adanın içinde kalır. Kuzeyde Sarıdemir Mahallesi ve Haliç körfezi, doğuda Hobyar mahallesi, batıda Hacı Gıyaseddin Mahallesi ve güneyde Mercan Mahallesi vardır. Bu 16. Yüzyılda Osmanlı Devleti ile başlamıştır. İsmini Osmanlının en parlak dönemini geçirdiği Kanuni Sultan Süleymandan almıştır. Burada yer alan birçok külliye, medrese ve camii o döneme aittir.

Fatih ilçesine bağlı olan Süleymaniye önceleri zengin zümre tarafından tercih edilirken, 20. Yüzyılda eski önemini kaybetmiştir. Fatih konut analizinde, 1950’li dönemlere kadar burada geleneksel yapının korunduğunu görüyoruz. Daha sonra bölge yangınlara tahrip olmuştur. Elbette hala günümüze kadar gelen yapılar mevcuttur.

Bölge Analizine Göre Burada Yer Alan Yapılar Nasıldır?

Fatih bölge analizinde burasının yapı olarak genelde turizme hizmet verdiğini görüyoruz. Burada çeşitli restoranlar ve oteller görebilirsiniz. Süleymaniye Cami tüm ihtişamıyla herkesin odak noktası halindedir. Bu alanın kesinlikle korunması gerekir. 2013 yılında kadir Topbaş kentsel dönüşüme giren bölgede bu kararın durdurulduğunu açıklamıştır. Bu durumun, bölgede olan mülk sahiplerinin fahiş talep etmesinden kaynaklandığı belirtilmiştir. 26 adet anıt eserin bulunduğu bölgede, kentsel dönüşümün çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Kentsel dönüşüm 2013 yılında durdurulduğu için, şu anda burada bir projenin varlığına söz edilemez. En fazla bölgede bulunan otelcilerin fahiş miktarda para talep ettiği söylenmiştir. KİPTAŞ on hektarlık alanın yüzde atmışını satın almıştır. Bölgede bulunan kişiler ise, evlerinin çok az değer geçirdiğini dile getirmiştir.

Bölgede Büyük Projeler Var Mı, Bölgeye Yatırım Mantıklı Mı?

İstanbul Emlak piyasası söz konusu olduğu zaman, gelgitlerin olması çok normaldir. Bu bölgelerde kentsel dönüşüm durmuştur ancak çalışmalar devam ediyor. Şu durumda iki tarafın anlaşması halinde bölgede yenilemeler yapılacaktır. Tabi burada yaralanan bütün projeler ve alanlar çok ciddi tarihi değerdir. Dolayısıyla bunlara normal evlere biçilen fiyatların verilmesi mümkün değildir. Kişilerin 100 150.000 tl civarındaki rakamları kabul etmesi beklenemez. Bu sebeple çalışmaların daha objektif bir şekilde yürütülmesi gerekir. Bu bölgeye yatırım yapmak her zaman kazandırır. Tabi kentsel dönüşüm söylentisi ve hatta başlaması sonrasında bölgenin değeri artmıştır. Bundan sonraki süreçte de burası sürekli değer kazanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir