Taya Hatun Mahallesi

- Kategori: Kentsel Dönüşüm

Taya Hatun Mahallesi kuzeyinde Sururi, batısında Mercan, güneybatısında Beyazıt bulunan bir semttir. Fatih sınırlarında yer alan bu semt, tarihi özellikleriyle dikkat çeker. Konum olarak oldukça merkezidir. Bu sebeple her bakımdan tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Fatih konut analizinde, bölgedeki eski yapıların yaşam alanı olarak kullanılır görüyoruz. Burada eski binaları atıl durumda olduğunu görebilirsiniz. Bu binaların elden geçirilmesi demek, aynı zamanda görüntünün daha temiz ve iyi olması demektir.

Bölge Analizine Göre Burada Yer Alan Yapılar Nasıldır?

Fatih bölge analizinde burada yer alan yapıların genel olarak tarihe özellikler sahip olduğun söyleyebiliriz. Burada cumbalı evleri görebilirsiniz. Elbette bu evler elbette dar ve eskidir; ancak konsept olarak tercih edilir. Çünkü tarihi bir yapısı bir dokusu vardır. Genel olarak Fatih bölgesinde kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirmek isteniyor. Henüz bu anlamda aktif bir çalışma olmasa da, proje bazlı olarak böyle bir durumun söz konusu olduğundan haberdarız. Zaman geçtikçe sırayla belli bölgelerde anlaşma sağlanıp yatırımlar yapılacaktır. Kesinlikle bu bölgelerin tarihi özelliklerinin gidilmemesi gerekir. Zaten mülk sahipleriyle anlaşma yapıldığı için, bölgede geçmişten bugüne oturan kişiler bunu da göz önünde bulundur. Belediyelerin de bu projelerde konu budur; ancak pratikte bazı değişiklikler söz konusu olabilir. Bu yüzden temkinli olmakta fayda var.

Bölgede Büyük Projeler Var Mı, Bölgeye Yatırım Mantıklı Mı?

İstanbul Emlak konusunda oldukça aktif bir şehirdir. Her yerde kiralar yüksektir. Yeni yapılan merkezlerde dahi, ulaşım bu alanlara götürüldüğü için kısa süre sonra kiralar yükselir. Fatih ve bünyesindeki bütün mahalleler çok merkezidir. Bu durum ister istemez kiralarında yüksek olmasına neden olur. Yani buradan satın aldığınız bir evin kira getirisi yüksektir. Son zamanlarda kentsel dönüşüm projelerinden çok bahsedildiği için, satılık daire fiyatları konusunda da bir artış vardır. Önceden almış olduğunuz herhangi bir yatırımlık daire ya da dükkan, ilerleyen dönemlerde çok daha kazançlı duruma gelecektir. Bu nedenle yatırımlarınızı bu bölgeye geçebilirsiniz. Hem her yere ulaşımı kolay, hem tarihi dokusu olan bir yerde oturmayı ya da buralara yatırım yapmayı herkes ister. Zamanla burada projelerin ne şekilde uygulanacağını göreceğiz. O zaman daha net konuşabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir