TOKİ Devir İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

- Kategori: Toki - Emlak Konut Haberleri
TOKİ Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak çalışan ve amacı sosyal konut üretmek olan bir kamu kuruluşudur. Özellikle planlı şehirlerin yaratılabilmesi için yaptığı çalışmaları her zaman güncelleyen yönetim anlayışına sahip olan kurum, sağlam konutlarıyla ve de verdiği devlet güvencesiyle tanınır.

TOKİ tarafından inşa edilen evlerin devir işlemlerinde bazı önemli kurallar vardır. Ülkemizde hasarlı depremlerin yaşanması ve sağlam konut talebinin artması ile birlikte gündeme gelen TOKİ, planlı kentleşme için de çalışmalar yapmaktadır. TOKİ’nin çalışmalarının en büyük hedeflerinden biri de düşük ve orta gelir grubundaki kişilerin ev sahibi olmalarının sağlanmasıdır.

Özel sektörün yeterince karlı bulmadığı için proje üretmediği bölgelerde de konutlar inşa ederek vatandaşların beğenisine sunan TOKİ, ülkemizdeki sağlam ve planlı projelerin öncülüğünü yapmaktadır. Alt gelir grubunda yer alan vatandaşların, kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayan projelerde uzun vadeler yapılmakta ve vatandaşların çok büyük sıkıntıya girmeden ödeme yapması sağlanmaktadır. Sadece büyük şehirlerde değil, birçok küçük ilde de çevre ile uyumlu ve kişisel ihtiyaçların karşılanmasını yeterince sağlayacak olan çalışmalar ile ülkemizin dört bir yanında farklı hedef kitlelerin konut sahibi olmalarını sağlamaktadır.

TOKİ’den Alınan Ev Nasıl Devredilir? 

Alt gelir grubu için inşa edilen projelerden ev alan kişilerin, konutların borcu bitene kadar devir işlemi yapmaları mümkün değildir. Bu konutların inşa edilmesindeki amaç, ev sahibi olmayan kişilerin düşük fiyatlar ve uzun vadelere yayılan taksitler ile ev sahibi olmalarının sağlanmasıdır. Bu nedenle TOKİ’den uygun fiyatla alınan evlerde yaşama zorunluğu vardır veevin satışına izin verilmez. TOKİ, bu konuda titiz çalışmalar yapmakta ve oturum konusunu ciddi bir biçimde denetlemektedir.

Devir konusunda koyulan sıkı kuralların uygulanmaması halinde haksız kazanç elde edebilecek grupların olduğu unutulmamalıdır. Barınma ihtiyacı olduğu için ev satın alan kişilerin kısa süre sonra evlerini satmak ya da devretmek istemesi samimi değildir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak konut sahibi olan kişilerin hakları ellerinden alınabilir.

TOKİ devir koşullarını özetlemek gerekirse; alt gelir grubuna yönelik projelerde sözleşme imzalamış olan kişiler konut borçları bitene kadar devir yapamazlar. Buna ek olarak konut borcu bitene kadar TOKİ evinde oturulması da zorunludur.

Yoksul grubuna yönelik evlerin devir işlemlerindeyse, yine konut borcu bitene kadar evler devredilemez. Orta gelir grubuna yönelik projelerdeyse devirler anahtar tesliminde bir yıl sonrasında yapılabiliyor. Açık satışlarda devir şartları aranmıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir